szocializmus

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Olyan társadalmi rendszer, ahol a termelőeszközök – a tőke – túlnyomórészt vagy teljesen közösségi, állami tulajdonban van. Senkinek sincs saját bányája, gyára vagy áruháza. Ezeket az állam irányítja, többnyire előre meghatározott terv alapján. Az állam gondoskodik a lakosság ellátásáról, megszervezi a sajt, a játékok és az autók gyártását, és meghatározza, mennyi pénz jut ezekre. A szocializmus általában kiiktatja a piaci versenyt, ami azzal jár, hogy nem születnek új, jobb termékek, mert senki sem érdekelt ezek létrehozásában. Ezenkívül általában elszámolják, mennyi sajt kellene, és végül nincs elég. Ezzel szemben a kapitalista piacgazdaságban a sajtgyárak versenyeznek, és amíg van vevő, addig sajt is lesz.

Magyar plakát a szocializmus nagyszerűségéről 19949-ből. Fotó: Budapesti Posztergaléria

A szocializmus rendszerét Karl Marx német közgazdász dolgozta ki a 19. században, és először Vlagyimir Iljics Leninnek sikerült tartósan bevezetni Oroszországban, majd a későbbi Szovjetunióban. Magyarországon a második világháború után, 1948-tól épült ki a szocialista berendezkedés, a megszálló szovjetek nyomására. A szocializmus végül az egész világon csődbe ment, a Szovjetunió kivonta hadseregét a megszállt államokból, és visszaállt a kapitalista gazdaság. Kína és Vietnám fenntartotta a diktatúrát, de gazdaságát piaci alapon, versenyben működtette tovább.

A szocialista társadalmak eddig kivétel nélkül diktatúrák voltak, elnyomás nélkül nem maradtak fenn. A kapitalizmus problémái, az egyre növekvő egyenlőtlenség miatt azonban a mai napig folyik a gondolkodás azon, mi és hogyan valósítható meg belőle vérfürdő nélkül. A diktatúrát és az erőszakot elvető, de az igazságosságot és az esélyegyenlőséget hangsúlyozó mai pártok általában szociáldemokratának nevezik magukat.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Előző cikk
Következő cikk

Tudtad, hogy léteznek tehertrolik?

Szovjet dili volt, de lehet, hogy új életre kel.

Tíz útravaló Albániából

Ahol az igen az nem, a nem pedig igen.