Általában az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozást értjük alatta, a globális felmelegedést, ami napjainkban egyre erősebben érezhető. A Föld átlaghőmérsékletét elsősorban a Nap sugárzása határozza meg. Az ember ehhez az üvegházhatású gázok kibocsátásával járul hozzá, amelyek az érkező hőt visszapattintják a földfelszínre, pont mint egy üvegtető. Ezek közül legfontosabb a szén-dioxid. Abból pedig rengeteget termel az ipar, a mezőgazdaság és a közlekedés is. A széndioxid-kibocsátás csökkentését a fogyasztás visszafogásával és átrendezésével lehetne elérni, de ez mindenféle kényelmetlenséggel járna, például emelni kellene az üzemanyag árát, és ezzel minden másét is. Ezért a politikusok nehezen vállalják az ilyen döntések kockázatát. Sokan inkább úgy tesznek, mintha nem lenne semmi komoly baj.
A szén-dioxid megkötésének legjobb eszközei a növények, ezért az erdőirtás, a növényvilág pusztítása is jelentősen hozzájárul a felmelegedéshez.
Folynak kísérletek a szén-dioxidot a levegőből kivonó technológiákkal, de ezek egyelőre drágák és rengeteg energiát igényelnek – és az energiatermelés többnyire szintén üvegházhatású gázokkal jár. Számos újdonság ígér megoldást, ilyenek a napelemek és az elektromos autók, de ezeknek a gyártása ugyancsak környezetszennyező.
A klímaváltozás Magyarországot sem kíméli. A vízhiány, az átlaghőmérséklet növekedése a következő években súlyosan érinteni fogja a mezőgazdaságot, átalakul hazánk élővilága, állat- és növényfajok tűnnek el, és mindennapossá válnak a vadon élő kaktuszok. A globális felmelegedés okozta problémák egész országokat tehetnek tönkre, ami tömeges népvándorláshoz, háborúkhoz és egyéb katasztrófákhoz vezet. A klímaváltozás az emberiség előtt álló legnagyobb próbatétel lesz.