Az AntiBullying Week nevű tematikus hetet minden novemberben megrendezik a brit iskolákban. Az a célja, hogy felhívja a figyelmet a gyerekek és fiatalok iskolai és egyéb zaklatására: arra, hogyan lehet megelőzni vagy reagálni rá.
Az esemény során a diákok és a tanárok beszélgetéseket, előadásokat tartanak, és aktívan foglalkoznak azzal, hogyan lépjenek fel a diszkrimináció (hátrányos megkülönböztetés) ellen. Arról is beszélgetnek, hogyan fogadják el, hogy mindenki más, és hogyan kérhetnek segítséget szükség esetén. De előkerülnek olyan témák is, mint hogy a diákok hogyan segíthetnek abban, hogy az iskolájukban és a baráti körükben biztonságos környezet alakuljon ki.
Az idei hét mottója a Choose Respect! vagyis Válaszd a tiszteletet! Ezzel a szlogennel szeretnék ünnepelni az olyan értékeket, mint az elfogadás, a tisztelet és a kedvesség. A héthez kapcsolódik a Páratlan Zoknik Napja is. Ennek az a lényege, hogy aznap mindenki eltérő zoknit visel, hogy ezzel is kifejezze magát, az egyéniségét.
A zaklatási elleni hét a Friendship Friday-jel zárul. A diákok ilyenkor a barátságot ünnepelhetik, és átgondolhatják, hogyan legyenek nyitottabbak a társaik felé, hogyan oszthatják meg velük a pozitív élményeket.
A legutóbbi felmérés azt mutatta, hogy 45 ezer angliai diákból (4-18 évesek) minden ötödik zaklatás áldozata. Magyarországon legutóbb év elején készült ilyen felmérés. A megkérdezett diákok 66 százaléka számolt be arról, hogy a tanulmányai során rendszeresen éri vagy már érte fizikai, lelki vagy verbális erőszak – az esetek csaknem felében napi szinten.
Sajnos egyáltalán nem ritka, hogy valaki bullying áldozata lesz. Hogy mit is jelent ez, azzal hosszabb cikkben foglalkoztunk már. Egy kis ismétlés: zaklatás az, amikor egy vagy több ember ismételten és szándékosan bánt valakit vagy valakiket. Ennek különböző formái lehetnek. Lehet fizikai (például valakit lökdösnek), érzelmi (például valakit kizárnak) vagy verbális (például csúnya szavakat mondanak rá).
A zaklatás történhet személyesen, szemtől szemben, de még online is. Például a közösségi médián vagy a játékokon keresztül. Telefonon is lehet zaklatni valakit. Azaz nem kell személyesen csinálni ahhoz, hogy zaklatásnak minősüljön.
A magyarországi UNICEF a HelpApp-pal segít a zaklatás áldozatainak. Az ingyenes mobilalkalmazáson azonnal segítséget kaphattok, ha zaklatás ér titeket, de sokat olvashattok a témáról is.