A bab megosztó étel, bár annyira azért nem, mint a káposzta. Van, aki utálja, van, aki csak a zöldbabot nem eszi meg, mások meg odavannak egy jó csilis babért, sóletért vagy angol módra sült babért. És ha a menzán eszel, ott is előfordul időnként.
De a bab bizony egy mérgező étel. Hogy lehet ez? Meg akarnak ölni a menzán? Méregkonzerveket árulnak a boltban?
Először is, a bab nem úgy mérgező, mint a gyilkos galóca vagy a nadragulya. A babmérgezést a lektin nevű vegyület okozza, a tünetei pedig viszonylag enyhék. Hasmenés, hányás, hasfájás kíséri, ami egy-két nap alatt elmúlik, és semmiképp sem életveszélyes.
Másodszor: nyugi, nem fogsz babmérgezést kapni sem otthon, sem a menzán, de még a bolti sóletkonzervtől sem. A bab ugyanis csak nyersen mérgező.
A lektinek hő és víz hatására elbomlanak, és akkor már semmi bajod nem lesz. Csak az a fontos, hogy ha majd felnőttként magad főzöl, emlékezz erre. A babot be kell áztatni fél napra, és legalább félóráig forralni kell. Ennyi idő szükséges ahhoz, hogy 100 fok felett megsemmisüljenek a mérgező anyagok. Egyes babételeknél erre különösen kell figyelni, ilyen a fent említett sült bab. Azt egész éjszakán át szokták alacsonyabb hőfokon rotyogtatni sütőben vagy kemencében, amitől nagyon finom lesz. De előtte muszáj rendesen aládurrantani.
A babban lévő lektin nem az egyetlen ilyen, hőre bomló méreg. Egyes gombák is mérgezőek nyersen, 20-30 perc főzés után viszont ártalmatlanok és finomak. Ilyen például a gyűrűs tuskógomba, amely ilyenkor nagy mennyiségben terem. (Más finom gombákról itt írtunk.)
Szóval egyed a babot nyugodtan, csak ne nyersen!