Trump leállította a Szabad Európa Rádió támogatását is

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Donald Trump amerikai elnök a múlt pénteken aláírt egy rendeletet, amivel megvonta a támogatást a több mint hetven éve működő Szabad Európa Rádiótól (SZER). A SZER 23 országban működik, 27 nyelven szolgáltat híreket. És bár a jelentősége a második világháború után és a hidegháború alatt jóval nagyobb volt mint most, de így is több millió emberhez jut el naponta. Igaz, ma már nem rádióadásként, hanem online tartalomként.

A SZER több mint hatszáz munkatársát egyelőre csak szabadságra küldték. Trump közleménye viszont elég egyértelmű: a rádiót, és a vele együtt Amerikából pénzelt Voice of America nevű műsorszolgáltatót nem támogatja tovább az USA kormánya. Trump szerint ugyanis az ezeket fizető állami ügynökség „a velejéig romlott, és anyagi teher az amerikai adófizetők számára”.

Eredetileg a szovjet propagandát akarták ellensúlyozni

Az eredeti nevén Radio Free Europe hivatalosan azért alakult meg 1949-ben, hogy tájékoztatni tudja a Szovjetunió által irányított országok hallgatóit. Ezekben az országokban meglehetősen nehéz volt hozzájutni a valódi információkhoz, az állam tartotta a kezében az hírszolgáltatást. Persze Amerikának nem titkolt szándéka volt az is, hogy a hidegháborúban kommunistaellenes üzeneteket továbbítson ezekbe az országokba. Ugyanezzel a szándékkal alakult meg a Radio Liberty, a Szabadság Rádió is, ami kimondottan a Szovjetunióba sugárzott adást. A rádiókat az amerikai kongresszus fizette az adófizetők pénzből, de az anyagi támogatók közt ott volt a CIA is.

„Ne hagyjuk, hogy úgy nőjön fel, hogy nem hallja az igazságot!” – ez állt a korabeli plakáton

A SZER magyar adása 1950-ben indult, először New Yorkból közvetítettek híreket naponta kétszer. Később az itt felvett magyar nyelvű adások hangszalagjait repülőgépen Görögországba vitték, és itt egy hajón lévő rádióállomásról sugározták. Aztán 1951-ben létrejött a SZER európai központja a németországi Münchenben, és innentől jó darabig innen szólt az adás.

Zavarták, üldözték

Persze a kommunista országok kormányai mindent megpróbáltak azért, hogy akadályozzák a rádió munkáját. A legtöbbször valamilyen elektronikai megoldással direkt zavarták a rádiót, ettől recsegett-ropogott az adás. Később bűncselekménynek is számított a Szabad Európa hallgatása, sőt, még az is államellenes cselekedet volt, ha valaki mástól hallott olyan hírt, amit a SZER sugárzott.

Az 1956-os magyar forradalmat is közvetítette a rádió. Az ott elhangzott műsorok pedig nagy hatással voltak az eseményekre. Utólag sokat támadták a rádiót azért, hogy ez nem volt elég átgondolt, és akár árthattak is a forradalomnak az ott elhangzott kommentárok, beszédek és felhívások. Viszont a forradalom leverése és az ezt követő megtorlás egyáltalán nem a rádión múlt. A következő években pedig a külföldre menekült magyarok a SZER-en keresztül tudtak üzenni az itthon maradt rokonaiknak.

Az emberek az óvóhelyen hallgatták a rádiót. Kép: Fortepan/Nagy Gyula

Persze nemcsak a hírek miatt hallgatták az emberek a rádiót, hanem a zene miatt is. 1959-ben indult el a Teenager Party nevű műsor, ahol a magyar fiatalok először találkoztak a nyugati sztárokkal. Itt hallhatták először a Beatlest vagy a Rolling Stonest. Annyira népszerű volt az adás, hogy a magyar kulturális vezetés is rájött, hogy az ifjúsággal nekik is kezdeniük kell valamit. 1965-ben végül elindult a Csak fiataloknak című műsor a magyar rádióban. Ebben már nemcsak arról volt szó, hogy milyen nagyszerű a Szovjetunió, hanem beat és rock szólt. Igaz, csak heti negyven percben.

Az első Trump-kormány alatt indult újra

A rendszerváltás és a Szovjetunió felbomlása miatt Szabad Európa szerepe egyre kisebbé vált, és végül 1993-ig üzemelt a régi formájában. Az első Trump-kormány alatt, 2020-ban viszont újjáélesztették. Ekkor már nem rádióként, hanem internetes hírportálként működött, ahol oknyomozó anyagok, videók, podcastok készültek.

A SZER örmény tudósítója egy jereváni tüntetésen. Kép: Radio Free Liberty

2020 végén Magyarországon is újraindult a SZER az új formájában. Ekkor még a demokrata többségű kongresszus állt be a Szabad Európa mögé, de a republikánus elnök, Donald Trump már akkor is bírálta a projektet. Nem tetszett neki az, hogy a szerkesztőségek működésébe nem szólhat bele az amerikai állam. És a hangvételt is túl nyitottnak, túl liberálisnak gondolta. A róla megjelent cikkeket pedig álhírnek nevezte.  Az újraválasztása után – már egy republikánus többségű kongresszussal a háta mögött – pedig egyetlen elnöki rendelettel leállította a Szabad Európa Rádió anyagi támogatását. Ez pedig a SZER végét jelentheti. Felmerült, hogy az Európai Unió átvehetné a működtetést, erről akár már a héten tárgyalhatnak az EU-s külügyminiszterek.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Nem mindenkivel lehet megbeszélni a dolgokat.

Jó reggelt!

Ma témánk: a lopás. Egy igen nagy lopás.