Karib-tenger, szivar, zene, öreg amerikai autók – Kuba képeslapra kívánkozik, olyan ország ez, ahol mintha megállt volna az idő. Évente több millió turista érkezik ide, viszont az országban nem könnyű az élet. A világ egyik utolsó szocialista országa ellenséges viszonyban van nagy szomszédjával, az Egyesült Államokkal, és egyelőre nem is látszik, mikor lesz ennek vége. Ma hozunk néhány érdekességet Kubáról.
Főváros: Havanna
Lakosság: 11 millió
Terület: 110,8 ezer km²
Kuba a hírekben
A hírekbe legutóbb azzal került be az ország, hogy a múlt héten napokra áram nélkül maradt. A karib-tengeri szigetországot mindez a hurrikánszezon közepén sújtotta. Kuba a világ egyik utolsó szocialista berendezkedésű országa, Amerika a hatvanas évek óta embargó alatt tartja. Ez azt jelenti, hogy tilt minden olyan gazdasági és kereskedelmi kapcsolatot, ami segíthetné az ország működését. Kuba erőműibe főleg egy másik dél-amerikai államból, Venezuelából érkezik a tüzelőanyag, az utóbbi napokban viszont a szállítás nagyon akadozott. Ráadásul meghibásodott az egyik legnagyobb erőmű is, és az egész ország elsötétült. Azóta pedig lecsapott Kubára az Oscar nevű hurrikán is, hatalmas károkat okozva. Az áramszolgáltatás azóta sem állt teljesen helyre, az ország kétharmada, közel hétmillió ember még mindig áram nélkül van. Kuba vezetése Amerikát és az embargót teszi felelőssé mindezért.
Miért áll embargó alatt?
Amerika azután tiltotta meg a Kubával való kereskedelmet, hogy a forradalmár Fidel Castro átvette a hatalmat az ország felett. Castro diktatórikus módszerekkel elkezdte kiépíteni a kommunista államot az országban, a Szovjetunió támogatásával. Az embargót sokkal szigorúbbá tették, miután 1962-ben amerikai kémrepülők olyan rakétaállásokat fedeztek fel, amikben szovjet atomrakétákat lehetett volna elhelyezni. Az ország évtizedekig szovjet segélyekből élt, többször is a csőd közelébe került. Castro pedig csak azután kezdett enyhíteni a szigorú rendszerén, hogy a Szovjetunió összeomlott. A gazdasági blokádot az elmúlt években Barack Obama elnöksége alatt enyhítették valamelyest, de Donald Trump alatt ismét visszatért az eredeti állapot. Tavaly az ENSZ közgyűlése szólította fel az USA-t az embargó eltörlésére, de ennek sem lett eredménye.
Mi ez a sok régi amerikai autó?
Kubába az ötvenes évekig rengeteg új autó érkezett, több nagy amerikai autógyár ugyanis szerette itt kipróbálni a kocsikat, mielőtt azokat odahaza piacra dobták volna. Sokszor előbb vásárolhatták meg az új Ford, Chevrolet vagy Buick típusokat a kubaiak, mint az alig 200 km-re élő floridaiak. Az embargó bevezetése után azonban nemcsak hogy új kocsik, de még alkatrészek sem érkezhettek a meglévő autókhoz. Így a legtöbb, még ma is futó régi autó házilag van bütykölve évtizedek óta. Viszont emiatt az ország sok helyen úgy néz ki, mint egy menő autómúzeum.
Eltörölték a karácsonyt
Kubát a kommunista Fidel Castro hivatalosan is ateista államnak nyilvánította. 1969-ben ezért megszüntették a karácsonyt is. De ennek valószínűleg más oka is volt, a karácsony ugyanis nagyon rossz hatással volt az állam cukortermelésére. Sokkal több fogyott ilyenkor, mint amennyi a tervgazdaság szerint elő volt írva, emiatt pedig később cukorhiány volt a boltokban. A karácsony tilalmát végül 1997-ben, II. János Pál pápa látogatása kapcsán oldották fel. Igaz, még ma is rendes munkanapnak számít, de legalább már szabad megünnepelni.
A kubaiak kedvenc játéka a dominó
Kubában bárhova sétálhatsz, dominózó embereket fogsz találni mindenhol. A dominót sokszor kézzel faragták, rendszeresek a versenyek, egyes városrészeknek saját bajnokságaik is vannak. A dominózás azonban nemcsak játék, hanem társasági esemény is.
Szilveszterkor rongybabákat égetnek
A rongybabák égetése régi hagyomány, amit Castro hatalma alatt ugyanúgy tiltottak, mint a karácsonyt, de az elmúlt években ismét népszerű lett. Az ember nagyságú babákat az utcákon, máglyákon égetik el. A babák az elmúló évet jelképezik, az égetésük pedig azt, hogy minden rosszat el lehet pusztítani, ami abban az évben történt.
Itt nem lehet okostelefonon kockulni
Az országban van a világ egyik leglassabb internetszolgáltatása, már ahol van, persze. Egyes szállodákban van ugyan wifi, de az is csak főleg a recepciónál. Aki netezni szeretne, vehet feltölthető SIM-kártyát. De ennek elég borsos ára van, és a net akkor is lassú marad.
Szivar és rum
Mind a szivarhoz használt dohány, mind pedig a rum alapját képező cukornád bőségesen terem a karibi szigeten. Nem véletlen, hogy Kuba bevételének nagy része ebből a két termékből származik. A kubai szivarok nagy részét még ma is kézzel sodorják, pont úgy, ahogy évszázadokkal ezelőtt is. Még a 19. században terjedt el az, hogy a dohánymunkásoknak egy hivatásos felolvasó olvasott fel, hogy ne legyen annyira egyhangú a munka. Mivel gyakorlatilag bármit olvashattak nekik, a regénytől az újságokig, a dohánymunkások lettek a legjobban tájékozott emberek az országban.
Kubában szinte nincs olyan, aki ne tudna olvasni
A világ számos részén probléma, hogy vannak olyan emberek, akik nem tanultak meg írni és olvasni. Nos, Kuba nem ilyen, egy 2021-es felmérés szerint a lakosság 99,87 százaléka írástudó. Ezzel a világon Észak-Korea után (ahol ez az arány „természetesen” 100 százalék, de ők valószínűleg hazudnak) a második helyen állnak. Magyarország is csak a 25. helyen áll.
A kubaiak vérében van a zene
Kuba a salsa tánc őshazája, de legnépszerűbb zenei műfaj a Son Cubano. Ennek spanyol és afrikai elemei vannak. Világszerte ismertté a Buena Vista Social Club tette.
+1. Kubában él a világ legkisebb madara
A méhkolibri gyönyörű élénk színeiről ismerhető fel. Mindössze hat centisre nő, a súlya pedig mindössze kettő gramm. Ez azt is jelenti, hogy ötven darab madárka kell ahhoz, hogy a súlyuk akkora legyen, mint egy tábla csokinak. Ennek az icipici madárnak az élőhelye Kuba keleti részén, az Alexander Humboldt Nemzeti Park erdeiben van.
Keress rá az Útravaló-sorozatban bemutatott többi országra is az app keresőjében, vagy kattints alul az Útikönyv tag-re!