Tíz útravaló Észak-Koreából

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Szegénység, diktatúra, teljes elzártság a világtól. Ma bemutatjuk Észak-Koreát, ahova nem lehet csak úgy átruccanni, pláne nem a szomszédos, egészen másképp fejlődő Dél-Koreából. Évről évre százak próbálnak megszökni innen, de csak keveseknek sikerül. Észak-Korea atomfegyverrel is rendelkezik. Az ország különösen jó kapcsolatban áll Oroszországgal, amit katonákkal is támogat az Ukrajnával szemben indított háborúban.

Főváros: Phenjan
Lakosság: 26,1 millió
Terület: 120,5 ezer km²

A világ legzártabb országa

A második világháború után jött létre, amikor a japán megszállás után két megszállási övezetre osztották szét Koreát. Délen amerikai, északon pedig szovjet fennhatóságú kormányzat alakult. Észak-Koreában ebből aztán olyan állam született, aminek a vezetői úgy viselkedtek, mint a császárok, a hatalom a Kim családon belül öröklődik azóta is. Az országban diktatúra van, az emberek meglehetősen szegények, gyakran éheznek. Az ország vezetése pedig mindent elkövet azért, hogy a lakosság ne értesüljön arról, hogy máshogy is élhetnek az emberek a világban. A bevételek jelentős részét a hadsereg és az államrend fenntartására költik. Ötévente tartanak ugyan választásokat, de a szavazólapon csak egy név szerepel. Jelenleg Kim Dzsongun a Legfőbb Vezető.

A Kim-dinasztia alapítója, Kim Ir Szen, és fia, Kim Dzsongil hatalmas szobrai Phenjanban. Kép: Wikipedia

Nem egy turistaparadicsom

Az utóbbi három és fél évben az ország határai teljesen le voltak zárva a koronavírus-járvány miatt. Decembertől viszont újra érkezhetnek turisták Észak-Koreába, igaz, egyelőre csak az északi részen található Szamdzsijon városába. Itt született Kim Dzsongun apja, Kim Dzsongil, aki 1994-től a haláláig, 2011-ig vezette Észak-Koreát, és akit Kedves Vezetőként emlegetnek azóta is.

A turisták nem fedezhetik fel egyedül az országot, minden külföldi mellé idegenvezetőt rendelnek. Csak kijelölt szállodákban szállhatnak meg, ahol számukra elérhetőek egyes külföldi tévécsatornák, és kevésbé korlátozott az internet is. Szigorú szabályokat kell követni turistaként is. Az állam mondja meg, hol lehet vásárolni, enni és fotókat készíteni. Minden szabályszegést szigorúan büntetnek, olyasmiket is, amik más országokban egyáltalán nem számítanak annak. Az ország elleni bármilyen kritika súlyos bűncselekménynek számít. Néhány évvel ezelőtt 15 év börtönre ítéltek egy amerikai egyetemistát, mert a szállodában a bőröndjébe rakott egy propagandazászlót. A fiút a börtönben bántalmazták, és bele is halt a sérüléseibe.

A Kim család mauzóleuma Phenjanban. Kép: Wikipedia

Egyenfrizurák mindenütt

Na jó, ez nem pontos így, hiszen van választék: a nők 18, a férfiak 10, a kormány által meghatározott és jóváhagyott hajviselet közül választhatnak. Ezt a szabályt 2013-ban Kim Dzsongun vezette be. És mivel az ő hajviselete nem szerepel a választhatók listáján, ezért feltételezhető, hogy azért született a törvény, hogy az ő frizuráját ne másolja senki. Mondjuk, igény biztos volna rá.

Kim Dzsongun haja mindig be van lőve. Kép: Wikipedia

Borzasztó szigorú büntetések

A rengeteg tiltás mellett az is elrettentő lehet, hogy egy bűncselekményért – legyen az akár annyi, hogy valaki dél-koreai K-Popot hallgat – a család három generációját büntetik. A büntetések pedig brutálisak, az országban legalább hat kegyetlen munkatábor működik, ahol nagyjából 200 ezer politikai fogoly sínylődik.

Szinte senki sem jár autóval

A fő közlekedési eszköz a busz és a bicikli. Autója nagyon keveseknek van, egyrészt mert engedély kell a tartásukhoz, másrészt mert nehéz fenntartani őket. Az utak sem kimondottan autóbarátak, mindössze 724 km van leaszfaltozva. Kim Dzsongunnak viszont legalább 500 luxusautóból álló gyűjteménye van.

Van az országban autógyártás is, igaz, nagyon szerény mértékben és az autók is főleg kínai piacra készülnek. Észak-koreai típus például a Sungri-5000, ami egy teherautó, de szemtelenül lopnak külföldi modelleket is. Egyes Fiat-típusokból úgy lett Hwiparam vagy Bbeokkugi, hogy még a Fiat emblémáját sem szedték le róluk. És van saját luxusautójuk is, a Zunma, ami megszólalásig hasonlít egy Mercedesre.

Délutáni csúcsforgalom a fővárosban. Kép: Wikipedia

A számítógépeken helyi operációs rendszer működik

Nem ám Windows, Linux vagy Mac, hanem a Vörös Csillag. Kizárólag koreaiul tud, a böngésző neve Hazám, a vírusirtóé pedig Harkály. Word helyett Elvtárs van, a tűzfal neve pedig Phenjani Erőd. Ha emailt küldenél, a Galamb nevű levelezőprogramot használhatod. Természetesen nem lehet csak úgy szabadon létezni a számítógépen sem, a Vörös Csillagot úgy találták ki, hogy megfigyelje a felhasználók minden tevékenységét. De legalább sakkozni és aknakeresőzni is lehet rajta.

Nem tiltott a marihuána

Sőt, még csak drognak sem minősül, ezért szabadon termeszthető. Az ország vezetése szerint kevésbé káros, mint a dohány, viszont jóval olcsóbb. Az országban nem tiltják a metamfetamin tartalmú drogokat sem, sőt, van, ahol ezt adagolják az építőmunkásoknak, hogy azok tartani tudják a határidőket.

Míg a dél-koreai és nyugati zenék hallgatása bűncselekmény, Észak-Korea kifejlesztette a maga sajátos popzenéjét, amely nagyjából az 1980-as évek európai szintetizátoros bandáit másolja. A diszkóritmus viszont szinte mindig politikai szöveggel párosul. Ebben a dalban például Kim Dzsongil a téma:

A Kedves Vezető találta fel a hamburgert

2009-ben Kim Dzsongil rendeletére megnyílt az első észak-koreai gyorsétterem, a Három Nagy Csillag. Itt pedig olyan, a hamburgerre kísértetiesen hasonló kaját szolgáltak fel, amit a Mekiben is látni. Az étel nevét is a Kedves Vezető találta ki. Úgy hívják: vagdalthús kenyérben. Azért a többség nem engedheti meg magának, hogy rendszeresen hamburgerezzen. A legtöbben az olcsó, egyszerű ételeket eszik: a főtt rizst, a kukoricát és a koreai nemzeti ételt, a káposztából készült kimcsit. Hús csak nagyon ritkán kerül az asztalra.

„Helyi találmány”: vagdalthús kenyérben. Kép: Koryogroup Travelguide

Saját időzónájuk van

Úgy ünnepelték meg azt, hogy hetven éve szabadultak fel a japán uralom alól, hogy 2015-ben saját időzónát vezettek be, ami fél órával megelőzi azt, ami Dél-Koreában és Japánban érvényes.

Egy lány lesz a következő vezető

Ha nem változik a rendszer, Észak-Korea következő Legfőbb Vezetője Kim Dzsongun jelenleg 11 éves lánya, Kim Dzsue lesz. A kislánynak már most elkezdték építeni a kultuszát. Katonai seregszemlékre jár, ahol a hadsereg vezetői már előtte is meghajolnak. Több állami kitüntetése is van, a sajtó pedig a Tisztelt Gyermek néven emlegeti.

A következő koreai diktátor ma még csak 11 éves. Kép: Wikipedia

+1: Atomhatalom

Ez a koldusszegény ország 2005-re kifejlesztette saját atomfegyverét, és azóta egyre nagyobb rakétákat is épít, amelyek ezeket hordozzák. Ez a program annyira sokba került, hogy súlyos éhínséget okozott, ami több százezer ember életét követelte. Észak-Korea vezetése úgy ítélte meg, hogy brutális rendszerük atombomba nélkül veszélyben lenne, akár Dél-Korea, akár Kína részéről. Tíz évvel később a jóval nagyobb erejű hidrogénbombát is sikerült elkészíteniük.

Források: 24.hu, korkep.sk, utikritika.hu, totalcar.hu, vg.hu

Kiemelt kép: Élőkép a 2012-es Arirang Fesztiválon Phenjanban. Kép: Wikipedia

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Mi az ördög az ördög?

A Sátán! Lucifer! A krampusz! Róla se feledkezzünk meg a karácsonyi várakozásban!

Szerkeszd te is a Kispolgárt!

Legyen több ufó? Több politika? Sport? Film? Neked írjuk, te döntesz!

Hó reggelt!

Ördögünk van ma!