Nemrég feladták a világ egyik legjobb álláshirdetését. Ez pedig
a pingvinposta-üzemeltetés az Antarktiszon.
Na jó, nem minden szempontból a legjobb. Például nem jár érte fizetés, hónapokig egy apró szobában kell lakni több másik emberrel és bírni kell a pingvinkaka szagát. Mégis: évről évre több ezer ember pályázza meg a pozíciót.
Az Antarktisz legnépszerűbb turisztikai célpontja egy egyedülálló brit postahivatal az Antarktiszi-félsziget szívében, Port Lockroyban. A bázis több mint száz éve ad otthont felfedezőknek, bálnavadászoknak, tudósoknak és tengerészeknek, akik folyamatosan gazdagították az Antarktisz történetét. A kutatóbázis három épületből áll, a legnagyobban egy múzeum, egy posta és egy ajándékbolt található.
A bázison csak négy hónapig, novembertől február végéig van szezon:
- ekkor a pingvinek visszatérnek a mélytengeri halászat intenzív időszakából a postahivatalnál lévő szaporodóhelyükre,
- a szigeten pedig három önkéntes dolgozik és fogadja a napi két hajónyi turistát, üzemelteti az ajándékboltot és a múzeumot, valamint pingvineket számol.
Ezeket az önkénteseket keresi most a Port Lockroyt működtető jótékonysági szervezet. Illetve kereste, ugyanis a jelentkezés első szakasza már lezárult. Bárki is kapja meg a pozíciókat, életre szóló kalandban lesz része.
A kiválasztottak augusztustól október végéig egy átfogó képzésen vesznek részt, hogy azután Port Lockroyba költözzenek. Miután megérkeznek, nagyrészt el lesznek vágva a külvilágtól, mivel a szigeten nagyon korlátozott a telefon- és internetkapcsolat. A szezon során egy emeletes szobán is osztozniuk kell majd, akár öt másik emberrel.
Port Lockroyban nincs folyóvíz, így a személyzet tagjainak meg kell barátkozniuk azzal a gondolattal, hogy vécé helyett vödröt használjanak. Nem tudnak majd fürdeni vagy zuhanyozni, kivéve, amikor az arra járó sétahajók felveszik őket egy tusolásra. Egyébként ők viszik a szigetre a friss élelmiszereket is. A sziget annyira kicsi, hogy nem lehet félrevonulni, ha egy kis magányra vágynánk, a hosszú séták lehetősége teljesen kizárt.
A pályázóknak amúgy legalább 18 éveseknek kell lenniük, és rendelkezniük kell lakcímmel az Egyesült Királyságban. Azért egy kis erőnlét sem árt: a szigeten nap mint nap 20 literes kannákat kell cipelni és 15 kg-os dobozokat emelni, rengeteg havat kell lapátolni, illetve lépcsőket kell vágni a hóba/a jégbe, hogy a látogatók biztonságosan leszállhassanak a hajókról.
A nyár csúcspontján Port Lockroyt naponta átlagosan két hajó látogatja meg. Amíg a pingvinek azzal vannak elfoglalva, hogy párt találjanak maguknak és fészket építsenek, a turisták boldogan fotózgatják őket. A látogatók ezután megtekinthetik a műtárgyakkal teli múzeumot, a boltban vehetnek pingvin témájú emléktárgyakat, ajándékokat, a pingvinpostán pedig képeslapokat adhatnak fel szeretteiknek vagy saját maguknak.
Annak ellenére, hogy ez a világ legdélebbi postahivatala, minden szezonban feldolgoz nagyjából 80 000 levelet és képeslapot is: ezeket mind a turisták adják fel.
Az ajándékboltból és a postahivatalból származó bevételből a jótékonysági szervezet a Port Lockroy működését fizeti, valamint segít megóvni a kontinens többi brit történelmi helyszínét. A szezon végén – miután a pingvinposta is bezárt, a turisták és az önkéntesek pedig hazautaztak – a pingvinek is újra szedik a sátorfájukat, de már a kifejlett fiókáikkal az oldalukon, hogy novemberig megint a halászaton törjék a fejüket.
Források: Smithsonian Mag, Port Lockroy Antarctica, PBS.