Te introvertált vagy extrovertált vagy?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Az elmúlt években népszerű lett az önismeret mellett az is, hogy valaki megállapítsa, hogy introvertált vagy extrovertált típus. De mit is jelent ez pontosan?

Ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni, akkor az introvertáltak befelé fordulnak, az extrovertáltak pedig kifelé. A fogalmak egyáltalán nem újak, 100 éve alkotta meg őket a híres svájci pszichiáter, Carl Jung. Elmélete szerint azért volt fontos ez a megkülönböztetés, mert megkönnyítheti az ember működését, ha tudja, melyik személyiségtípusba tartozik.

Milyen az introvertált?

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

Az introvertált egyedül érzi a legjobban magát. Ilyenkor nyugodt, komfortos és ekkor a legproduktívabb. Magában szereti feldolgozni a dolgokat, nem mással megbeszélve. Ezek a legjellemzőbbek rá:

  • nagyon jó hallgatóság, azaz nem szakítja félbe a másikat, amikor az beszél.
  • Nem szereti a konfliktusokat.
  • Szeret egyedül lenni.
  • Elővigyázatos és nem hoz hirtelen döntéseket.
  • Kreatív.

Milyen az extrovertált?

Forrás: Unsplash
Forrás: Unsplash

A külvilágból nyeri az energiát. Más emberekből, helyekből. Nem szeret egyedül lenni, folyamatosan keresi a társaságot. Szeret hangosan gondolkodni, megosztani másokkal. Ezek a legjellemzőbbek rá:

  • szeret csapatban dolgozni.
  • Imád új dolgokat kipróbálni.
  • Spontán.
  • Szereti mással átbeszélni a gondjait.
  • Könnyen barátkozik.

Milyen félreértések vannak?

Sokan azt gondolják, hogy az introvertált az, aki ül egy sarokban, nem szól senkihez és teljesen antiszociális. Az extrovertált pedig az, aki hangos, szinte tolakodó, a másik arcába mászó. Ez azonban nagyon végletes gondolkodás. Ma már úgy tartják, hogy a fő különbség a két típus között abban mutatkozik meg, hogy kinek mennyi igénye van az egyedüllétre. Vagy hogy egyáltalán szereti-e, elviseli-e azt. Illetve abban, hogy mennyire van szüksége/igénye másokra a mindennapi dolgai feldolgozásában.

Sok ember mindkettő egyszerre

Lehetnek introvertált és extrovertált jellemzőid egyszerre. Amúgy erre van egy külön kifejezés: az ambivertált. Ő az, akiben egyensúlyban vannak az intro- és extrovertált jegyek, és a helyzettől függ, hogy melyik oldaluk kerül előtérbe. Például, ha olyan emberekkel van, akiket szeret, akikkel biztonságban érzi magát, akkor extrovertáltan viselkedik. De ha idegenekkel, számára nem kedves emberekkel, akkor visszahúzódik, passzív lesz.

És még legalább kettő másik -vertált típust fogalmaztak meg Jung óta, amiket most nem említünk meg itt nektek, mert nincs róla komoly szakirodalom.

A neten vannak különféle tesztek, amik elvileg megmondják, melyik típusba tartozol. A szakemberek szerint azonban sokkal jobb, ha ezek töltögetése helyett figyeled magadat, a reakcióidat. Például azt, milyen helyzetekben érzed jól magad, és milyen helyzetekben nem. Mik azok a dolog, amik fárasztanak, és mik azok, amik feltöltenek. És utóbbiakból szabadidődben minél többet csinálni.

Az introvertált-extrovertált jellegű személyiségtípus-elkülönítéseknek is az önismeret az elsődleges célja, hogy tudjad, mit tehetsz azért, hogy minél jobb viszonyban legyél saját magaddal.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Tartalmas szórakozást!

Jó reggelt!

Góóóóóóóóól!