Január 18-án, szombaton délelőtt írják meg a nyolcadikosok és a nyolc-, illetve a hatosztályos gimibe jelentkező diákok a központi felvételi írásbeli vizsgáját. Ha te is köztük vagy, feltehetően szeretnél már túl lenni rajta. Megértjük!
A vizsga délelőtt 10 órától indul, abban a középiskolában, ahol bejelentkeztél az írásbelire. Nem kell, hogy ez a suli ugyanaz legyen, mint ahová járni szeretnél szeptembertől, de ezt már úgyis tudod. A vizsga a magyar nyelvvel indul, 45 perced lesz rá. Ezután 15 perc szünet következik, majd jöhet a matek, amelyre szintén 45 perced lesz.
A legtöbb diák életében a középiskolai felvételi az első igazi, KOMOLY vizsga. Ha te is így vagy ezzel, ne aggódj. Lesznek még vizsgáid, de idővel megszokod az ilyesmit, és nem lesz mindegyik ennyire rémisztő.
Mit kell magaddal vinned és mit használhatsz?
- Diákigazolványt vagy személyit, amivel tudod igazolni magad.
- Innivalót és szőlőcukrot vagy csokit, papírzsebkendőt.
- A magyar nyelvi feladatsorhoz semmilyen eszközt nem használhatsz.
- A matekhoz használhatsz vonalzót, körzőt és szögmérőt, mást nem, számológépet sem. Ne használj szövegkiemelőt és hibajavítót!
- Vigyél több kék golyóstollat is!
Az írásbeli vizsgán összesen 100 pontot szerezhetsz. De erre csak nagyon kevesen képesek. És nem is az az elvárás, hogy hibátlanul teljesíts. A felvételi úgy lett kitalálva, hogy kiszűrje a nagyon jól és a nagyon rosszul teljesítő diákokat. Nem mintha ez a rendszer igazságos lenne, de erről már írtunk nektek korábban. És arról is, hogy vannak szülők, akik különösen nyomasztóan tudnak viselkedni a felvételik előtt. Például azt hajtogatják, hogy ezen a vizsgán múlik az egész jövőd. De azért ez így nem igaz, és a tavalyi cikkben meg is fogalmaztuk, hogy miért nem.
Már csak néhány nap! Mit tegyél?
A legfontosabb, hogy NE PÁNIKOLJ. Jobb esetben már kitöltöttél néhány korábbi feladatlapot. Mind a matekban, mind a magyarban vannak típusfeladatok, így ha azokat már gyakoroltad, nem érhet nagy meglepetés.
De! Ha van még időd, keresd meg a korábbi felvételiket, töltsd le azokat és gyakorolj tovább! Néhány nap alatt is sok olyan feladatot érthetsz meg, amik eddig homályosak voltak. Tudjuk, hogy nehéz még ezt is észben tartani, de próbálj szombatig odafigyelni a jó alvásra és a mozgásra. Itt írtunk arról, hogyan készülhetsz fel egy vizsgára mentálisan és fizikailag is.
Ha tudod, nyomtasd ki a lapokat, igyál egy pohár vizet, állíts be az órádon a 45 perces időzítőt és csapj bele! Próbálj meg végigmenni a feladatokon, ha valami nem megy, ne ess kétségbe! Menj tovább és majd visszatérsz rá. A 45 percbe mindig férjen bele az is, hogy átlapozod a megoldásokat. Ha valahol pontatlan voltál, akkor még javíthatsz.
Mire figyelj dolgozatírás közben?
- Nem árt, ha van egy stratégiád arra, hogyan szeretnéd megírni a dolgozatot. Elkezded a könnyebb feladatokkal, vagy rögtön a végére ugrasz, hogy biztos elkészüljön az, ami sok pontot ér? Gondolkodj rajta előzetesen!
- Olvasd el a feladatot figyelmesen! Csak azzal és úgy dolgozz, amit és ahogy a feladat kéri!
- Ha pánikolsz és kapkodsz, csak még többet hibázol. Igyekezz higgadtan dolgozni!
- Folyamatosan nézd az időt!!! Ha már csak 15 perced maradt, muszáj azokon a feladatokon dolgoznod, amelyek sok pontot érnek.
- Próbálj szépen írni, ne csak a fogalmazásnál! És ha már itt járunk. Mindig számold meg, hogy annyi mondatot írtál-e a fogalmazásnál, amennyit kértek!
- Ne ess kétségbe, ha látod, hogy mások befejezték a feladatot, te pedig még rosszul állsz. Nem biztos, hogy ők jobban tudták a megoldásokat.
- Számíts rá, hogy a 45. perc végén már nincs türelmi idő. A feladatlapot azonnal elveszik, nincs lehetőség befejezni a mondatot.
Borzasztóan hangzik? Kicsit igen. De hamarosan túl leszel rajta és pihenhetsz egy nagyot. Vagy legalábbis a szóbeli felvételiig, ha olyanra is menned kell. Ne feledd, csak elkezdeni nehéz, életed következő vizsgáján pedig már gyakorlottabb leszel! Csak ügyesen, mi itt leszünk és drukkolunk neked!