Régen tényleg jobb volt a zene?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Egyes családokban apák, anyák nagyszülők arról panaszkodnak, hogy az ő idejükben még bizony igazi zenék szóltak a rádiókban, nem olyanok, mint a mostani tinglitangli slágerek.

Nos, egy új kutatás szerint a szüleid panaszkodása megalapozott lehet. A hálózattudományi vizsgálat az elmúlt 400 évben keletkezett 20 ezer zenemű bonyolultságát elemezte. Kiderült, hogy a zene az idők során sokat veszített az összetettségéből. Vagyis tényleg egyszerűbb lett. Ez viszont nem jelenti azt, hogy kevésbé szórakoztató, mint régen.

Hogy lehet ezt mérni?

A zene fontos része az emberi életnek, szóval érdekes megvizsgálni, hogyan változott az idők során, és az új zenei technológia megjelenésével az évszázadok, az elmúlt évtizedek során. A mérés azonban nem egyszerű feladat. A tanulmányhoz a római Sapienza Egyetem és a Padovai Egyetem kutatói a hálózattudomány eszközeit használták.

Röviden úgy zajlott a vizsgálat, hogy a kutatók egy 20 ezer MIDI-fájlból* álló, hat nagyobb műfajba sorolt adathalmazt elemeztek. A zenei kompozíciókat aztán bonyolult hálózatokként rajzolták fel, ahol a hangjegyek voltak a csomópontok, a hangjegyek közti átmenetek pedig összekötő vonalak. Ha egy hangjegy többször is átváltott egy másik hangjegyre, ott az összekötő vonal megvastagodott. Itt van egy videó egy hálózat felrajzolásáról:

Ez a technika képes feltárni a műfajok közötti szerkezeti különbségeket, így mérhető vele a zenei összetettség, és annak változása az idők során.

Mit mutatnak az eredmények?

Az eredmények szerint a bonyolultság valóban csökkent, a klasszikus zene pedig sokkal összetettebb, mint a modern zene. Meglepő módon még a klasszikus zene is egyszerűsödik az idő előrehaladtával. Az egyetlen műfaj, ahol egy darabig nem csökkent az összetettség, a jazz volt. Először nőtt a bonyolultsága, aztán kicsit csökkent, majd beállt egy stabil szintre.

Az egyelőre nem világos, hogy miért lett kevésbé összetett a zene. A kutatócsoport szerint ennek a technológia fejlődéséhez lehet köze, hiszen egyre több ember komponálhat zenét. A tudósok megjegyzik, hogy azért nem érdemes lenézni a mai zenét sem. Hiszen attól, hogy a dallamok egyszerűbbé váltak, más szempontból még lehet összetettebb a zene. A múltban például kevesebb hangszeren játszották a zenét, míg a modern zenében többféle különböző hangszer összjátékával lehet tarkítani a dalokat.

*A MIDI vagyis Musical Instrument Digital Interface egy amolyan számítógépes szabálygyűjtemény. 1983-ban találta fel egy szintetizátorgyártó. Ezt nagyon leegyszerűsítve úgy kell elképzelni, hogy a hangszerek megszólaltatásával adatokat küldünk a számítógépre. Míg a hangfelvétel az előadás hangjának rögzítéséről szól, addig egy MIDI-felvétel a tényleges hangjegyek „beviteléről”.

(IFL Science)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Elaludt szolgálat közben Kína első robbanóanyag-kereső corgija

Emiatt először ugrott az év végi bónusza, de túl cuki ahhoz, hogy végül üres manccsal távozzon.

Kázmér és Huba

Tartalmas szórakozást!

Jó reggelt!

Góóóóóóóóól!