Nyitnikék, pitypalatty, csipcsip

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Onnan is tudható, hogy nyakunkon a tavasz, hogy reggelente egyre több madárhangot hallani. Nemcsak erdőkben, mezőkön és kertes házak környékén, hanem a városokban is meglehetősen hangosan rajcsúroznak az énekesmadarak. Főleg kora reggel, amikor a forgalom zaja még nem nyomja el őket.

A madarak az énekükkel számos dolgot jeleznek a többiek felé. A hímek például a területük határait jelölik ki a dalukkal. Így mutatják meg a vetélytársaknak, hogy hol a fészkük, és honnan szerzik majd a táplálékot a fiókáknak. A párjukat is a dalukkal csábítják el, és a madárdal segítségével kommunikálnak, amíg az anyamadár a tojásokon ül a fészekben. A madarak az énekükkel jelzik azt is, ha ragadozó van a közelben, és a fajtársaikat is fel tudják ismerni a daluk alapján.

És ha már ének, érdekesség, hogy a madarak a hangokat nem hangszálakkal képzik, merthogy az nincs nekik. A hangokat ehelyett a gégéjükkel, egészen pontosan az alsó gégefővel hozzák létre. És azt is megfigyelték, hogy a madaraknak is vannak sajátos nyelvjárásaik, náluk is megfigyelhető a „tájszólás”, attól függően, hogy hol élnek. Például egy erdei pinty nem pont ugyanúgy énekel Hollandiában, mint mondjuk a Bakonyban.

Milyen madarak énekelnek tavasszal?

A legismertebb és leggyakoribb madár, amit tavasztól hallhatsz, a cinke, hivatalosabb nevén a cinege. A leggyakrabban széncinegékkel találkoztok, de kékcinegéből és erdei cinegéből is viszonylag sok van. A klasszikus „nyitnikék” az ő műsorszámuk, de persze nemcsak ebből áll a daluk.

A feketerigó is nagyon könnyen felismerhető. Igaziból csak a hím feketerigó fekete, a tojók inkább szürkésbarnák. A hímek csőre narancsvörös, ezzel próbálja a természet valamivel félelmetesebbé tenni ezt a madarat az ellenségei számára. A macskák kevéssé szoktak megijedni tőle. A rigó a jellegzetes trilláival különböztethető meg a többi énekesmadártól.

A zöldike a téli hónapokban is sokat hallható, mert az egyik állandó látogatója a kihelyezett madáretetőknek. Egyesek szerint egyértelműen azt mondja, hogy zsíííír, zsííír. Repülés közben pedig azt, hogy „tyü-tyü-tyü”.

A tengelic, vagy más nevén stiglic 2017-ben az Év madara volt Magyarországon. Védett madár, és eléggé pofátlan is. Van, hogy beül egy madáretetőbe, és ott tölti a napja nagy részét, ezzel elkergetve minden más éhes madarat a közelből. A tengelicet korábban a termékenység és a kitartás szimbólumának is tartották. Nemes Nagy Ágnes költő szerint a tengelic azt mondja, hogy cipity Lőrinc, cipity Lőrinc. Meg egy pici tyaf, tyaf, tyaf.

A tavaszi erdőben sétálva az egyik leggyakoribb madárhang a sármányé. A sármányoknak is több faja honos nálunk, például a citromsármány, vagy a kukoricasármány, akit sordélynak is hívnak. Érdekessége, hogy nem fákon, hanem a fűben, bokrok alatt fészkel.

Nemrég megírtuk nektek, hogy megjöttek a bíbicek is. A vicces kis búbjáról felismerhető költözőmadár a vizesebb alföldi területeken költ, leginkább a Tisza mentén és a Tiszántúlon találkozhattok vele. A neve hangutánzó szó. Ezért nem lesz meglepő, ha azt hallod tőle, hogy bííííí-bic.

Ha nem vagy biztos benne, hogy melyik madarat hallod, vannak már olyan telefonos alkalmazások, amik segítenek beazonosítani a madárhangokat. Az egyik ilyen például a Cornell Madártani Laboratóriuma által kifejlesztett ingyenes app, a Merlin Bird ID, ami a Shazamhoz hasonló módon ismeri fel, hogy az általad hallott pitypalatty melyik madárhoz tartozik. (erdeiprogramok.hu, hvg.hu)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Előző cikk
Következő cikk

Rejtélyes drónok tartják izgalomban Amerikát

Senki sem tudja, honnan jönnek, de jönnek.

Boldog szülinapot, Kispolgár!

Egyévesek lettünk, és növünk tovább. Köszönjük nektek!