November 7. a Nagy Októberi Szocialista Forradalom napja. Hogy mi?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Százhét évvel ezelőtt, november hetedikén vették át a hatalmat Oroszországban a Lenin vezette kommunisták. Ezt nevezték később úgy, hogy Nagy Októberi Szocialista Forradalom. Hogy előtte és utána mi történt, arról bővebben itt írtunk:

Ki volt Lenin?

Mivel a szovjet hadsereggel Magyarországra is megérkezett a szocializmus, november hetedike nagy ünnepnek számított egészen 1988-ig. Ha akkor lennél iskolás, ezen a napon valószínűleg kórusokat és szavalatokat hallgatnál, vagy esetleg te is a színpadon énekelnél a nagy októberi forradalomról.

Ami tehát november 7-én volt.

Hogyan lehet ez? Úgy, hogy Oroszországban akkor még másfajta időszámítást használtak, az úgynevezett Julián-naptárat. Ezt még Julius Caesar római császár vezette be, és róla is nevezték el. A világ legtöbb országa később XIII. György pápa pontosított naptárára tért át, amit viszont róla neveznek gregorián naptárnak. De az oroszok nem váltottak. Így aztán náluk még október 25. volt, amikor a világban már november 7.

Az új, kommunista hatalom viszont gyorsan átállt a modern időszámításra, így 1918-ban már ők is novemberben ünnepelték a Nagy Októberit. Ma pedig már szerencsére nem kell ünnepelni, de tudni róla azért nem árt.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Új magyar szentet avathat az egyház

Márton Áron püspöknek még három csodát kell tennie ehhez a túlvilágról.

Szent jó reggelt!

Jézus, gyilkosság, szentek. Lesz ma minden!