Részleteket árult el a magyar űrhajósprogram, a HUNOR arról, hogy milyen kísérleteket végeznek majd a legkorábban májusban induló asztronauták a Nemzetközi Űrállomáson. Az útra négy űrhajós indul majd, egyikük Kapu Tibor lesz. Vele egy amerikai, egy lengyel és egy indiai kollégája megy az űrbe.
A csapat körülbelül hatvan kísérletet végez majd, és többek között azt fogják vizsgálni, hogyan hat a mikrogravitáció az emberi agyra és a testre. Megvizsgálják azt is, hogyan lehetséges a cukorbeteg űrhajósok orvosi támogatása. A kutatások kiterjednek az ízületek, a véráramlás, az őssejtek, a daganatos sejtek és a sugárzás hatásainak vizsgálatára is. Az eredmények nemcsak a jövő űrkutatását támogatják, hanem a Földön is alkalmazhatók.

Kapu Tibor harminc magyar kísérletet végez majd, például
- megvizsgálja az emberi mikrobiom űrbéli változásait. A mikrobiom a szervezetünkben lévő mikroorganizmusok összessége, ezek többsége a bélrendszerben található.
- Modellezi a bolygólégköri dinamikát.
- Kutatja a nanoszál-alapú gyógyszer alkalmazását az űrbéli körülmények között. Ennek lényege, hogy néhány vízben gyengén oldódó gyógyszer átalakítható nano-méretű részecskékké. A gyógyszer így beépíthető tablettákba, kapszulákba és injekciókba.
- Emellett alacsony olvadáspontú fémek viselkedését is követi majd.
Az űrhajós ezen felül a növényi csírázással, az agyi véráramlással, helymeghatározással és a felsőlégköri zivatarjelenségekkel is foglalkozik majd. Ahogy korábban megírtuk, Kapu Tibor különleges magyar űrcsokit, de még paprikát is visz magával az űrbe. A magyar űrprogramról itt írtunk. (HUNOR/Kispolgár)