A Nyelvtudományi Kutatóközpont minden évben közzéteszi, milyen új keresztnevekről döntött, mik kerülnek az adható utónevek listájába. Ezeket a neveket szülők kérték. Persze nem lehet a felnőttek minden buta kérését teljesíteni, pláne, ha azzal egy életre gonosz csúfolódásoknak teszik ki a saját gyereküket. A Kutatóközpont szerint idén is elég furcsa kérések érkeztek. 551 kérelmet bíráltak el, ezek közt 229 férfinév és 322 női név volt. Mindössze 66 esetben támogatták, hogy egy új név bejegyezhető legyen. Ezeket a jövőben más szülők is adhatják a gyerekeiknek.
A legextrémebb névkérelem az volt, hogy valaki Orbánviktornak keresztelhesse a gyerekét. De volt, aki japán animesorozatok után Aizennek, Gotennek vagy Dovahkiinnak akarta hívni az újszülöttjét. Ezeket nem engedélyezték. Nem lehet magyar gyerekeknek olyan neveket adni, amik nem felelnek meg a magyar helyesírás szabályainak. Így nem továbbra sem találkozhattok Kovács Anthonyval, Szabó Sophiával, de Mayákkal, Emilykkel és Carlosokkal sem.
Idéntől viszont hivatalos keresztnév lett a Lackó, ami becenév ugyan, és korábban nem engedélyezték. Viszont a kérvényező azzal érvelt, hogy családnévként már régóta létezik Lackó és Laczkó formában is, ezért végül idén már átengedték ezt a nevet.
Több külföldi név is bekerült az utónevek közé, így például adható már kislányoknak a japán Hime név, ami hercegnőt jelent. Fiúk pedig kaphatják a szintén japán Hirotó vagy Hideki nevet is. Bekerültek a hivatalos nevek közé török és perzsa nevek is, mint a Musztafa, az Arszalan (fiú) vagy a Meszut (f), és már lehet szanszkrit (indiai) eredetű nevet is felvenni. Ilyenek például a Számtitá (lány), Ánándá (l), vagy a Sankar (f).
Tavaly egyébként az ideinél jóval hajmeresztőbb kérelmek is voltak. Az még hagyján, hogy valaki Szentistvánnak akarta hívni a gyerekét, de volt olyan is, aki a Lolka, Rüntyi, Bimbi, Pumba és Csillagfény neveket kérte. Bár ha engedélyezték volna ezeket a neveket, szegény Rüntyinek vagy Bimbinek azért később lenne lehetősége megváltoztatni a nevét. (24.hu)