Na és még kinek van ma szülinapja?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Európában és a keresztény világban a karácsonyt, vagyis a téli napforduló időszakát Jézus születésnapjaként ismerjük, még a nem hívők is tudják, hogy ez az ünnep eredete. Valójában szinte minden kultúra tartott ilyenkor valamilyen nagy mulatságot, hiszen innentől kifelé tartunk a télből. És gyakran valamelyik isten kedvéért mulattak ilyenkor. Ismerjetek meg néhány másik ünnepeltet!

Hórusz, karácsonyi hangulatban

Hórusz, a sólyomfejű egyiptomi isten szintén most ünnepli a születésnapját, mégpedig legalább az ötezrediket. Nyugodtan szólíthatja Jézust öcsinek, ha összefutnak a fenyőfa alatt. Anyja Ízisz, apja Ozirisz volt. Több ábrázolása ismert, ahol Ízisz a karjaiban tartja, éppen úgy, mint Mária Jézust, és egyes tudósok szerint ez nem véletlen. Ezeken a szobrokon viszont nincs sólyomfeje, talán mert úgy nehéz és fájdalmas lenne szoptatni. Hórusz az ég istene volt, a mítoszban egyik szeme a Nap, a másik a Hold. A két égitest különbségét azzal magyarázta a legenda, hogy Hórusz és egy másik isten, Szeth csúnyán összeverekedtek, és ebben a csatában veszítette el egyik szemét. Szethnek viszont egy heréje bánta a bunyót, tehát 1:1 az állás.

Télapó itt van, aztán megy is tovább háborúzni

Odin, a Lószőrbajszú egy germán hadisten, aki ezenkívül foglalkozik még varázslással, gyógyítással és egy sor egyéb tudománnyal. A legkorábbi feljegyzések az V. századból valók, a legendák nagy része még későbbi. Így ő Jézusnál fiatalabb isten, és szó ami szó, hebrencsebb, széllelbéleltebb is. Az ő születési dátumát nem tudjuk, de az ünnepét ilyenkor tartották, ez volt a Jul fesztivál. Az északi népek különösen megszenvedték a telet, szóval örültek, hogy eljutottak a félidőig. A germán és viking kisgyerekek ilyenkor szénát tettek a csizmácskájukba Odin nyolclábú lova, Sleipnir számára. Cserébe másnap reggel ajándékokat találtak a helyén, amiket a szakállas bácsi hozott nekik. Ugye, milyen ismerős szokás? Ráadásul Odinnak is csak egy szeme volt, de ő nem csatában veszítette el a másikat, hanem a bölcsességért adta cserébe.

Szaturnusz ilyenkorra már nem szomjas

Szaturnusz a mezőgazdaság istene volt, ebbe beletartozott a bortermelés is, tehát az ókori rómaiak ilyentájt egy héten át istenesen lerészegedtek, énekeltek, zenéltek, és még a rabszolgákat is maguk mellé ültették erre az időre. A házaik ablakát fenyőágakkal díszítették, mert a fenyő télen is zöld, és ajándékokat adtak egymásnak. A szaturnália rendkívül népszerű ünnep volt, és bár a keresztény egyház megpróbálta betiltani, végül inkább erre az időpontra helyezték át Jézus születésnapját.

Senkinek se mindegy, milyen nap van ma!

A Nap egy G osztályú csillag, vagyis egy izzó plazmagömb, és körülötte forog a világunk, mármint a Föld. Innen nézve a születésnapja körülbelül december 22-ére esik: ekkortól újra egyre hosszabbak a napok, ahogy a Föld halad a pályáján. A földi élet a Naptól függ, és ezt jól tudták már az ókori népek is, pont ezért örültek neki. A rómaiak például december 25-én tartották a  Legyőzhetetlen Nap ünnepét (Sol Invictus), amikor hálát adtak ennek a gázgolyónak, hogy még mindig süt. Ez a buli kiegészítette a szaturnáliát, főleg fogatversenyekkel ünnepelték. De azért az ivást és a lakomákat sem hanyagolták el.

És ez csak néhány példa. Vannak még japán, indián, ázsiai és mindenféle vendégek az ünnepi asztalnál, és mind erre a dátumra kapott meghívót. Gyanús, hogy ezek az istenek összejátszanak – vagy csak az ember játszik velük. Boldog karácsonyt mindannyiuknak!

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Hó reggelt!

Ördögünk van ma!

Rejtélyes drónok tartják izgalomban Amerikát

Senki sem tudja, honnan jönnek, de jönnek.