Mit keres itt a pulyka, és mi az egyáltalán?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Amerikában ma Hálaadáskor mindenki pulykát eszik, talán még a vegánok is elrágcsálnak egy pulyka alakú gumicukrot. És nálunk is vannak, akik megpróbálják utánozni az amerikai szokást ilyenkor. Amúgy keveset eszünk belőle: a magyarok évente fejenként körülbelül 3 kiló pulykát, ennek is jó része gyorsfagyasztott sütnivaló. Disznóból és csirkéből ennek a négy-ötszörösét esszük meg.

A pulyka, ahogy a kukorica, a paradicsom és a paprika is, Amerikából jött. Valaha több tízmillió vadpulyka élt a mai Egyesült Államok területén. Onnan hozták be Európába, és hamarosan Magyarországon is elterjedt. Eleinte luxusnak számított, mert különleges volt. A főúri asztalokon korábban is feltálaltak különleges madarakat, leginkább pávát és hattyút. A pulyka viszont ezeknél finomabb és több húsa is van. Viszont rokona a pávának, egész pontosan a tyúkalakúak közé tartozik.

Amerikai vadpulyka. A házi pulyka már nem tud repülni, túl nehéz. Fotó: Wikipedia

Ezután lassan fordult a kocka: a pulyka a szegények jó társa lett. Ha megfelelő legelője van, egész nap elbogarászgat rajta, megeszi a szöcskéket és minden egyebet, így kevesebb takarmány kell neki. Húsa pedig finom, általában jobb ízű a bolti csirkénél.

De akkor miért nem eszünk belőle többet?

Ennek gazdasági oka van. Csirkét tenyészteni jobban megéri. A csirke 6-7 hét alatt megnő és feldolgozható, a pulykának ez öt hónapig is tarthat. Tovább kell etetni és gondozni, és bár nagyobb állat, ez mégsem éri meg így annyira. Jóval több helyre is van szüksége, a zsúfoltságot rosszabbul viseli. És nehezebb is bánni vele! A csirke körülbelül két és fél kilós, amikor levágják – a pulyka 15-20 kiló, és nagyon agresszív tud lenni.

Ez a méret is ellene szól. Egy vagy két csirkecomb pont megfelelő adag egy felnőttnek ebédre, a szárnyakból egy fél tucatot is el lehet ropogtatni. Egy egész csirke jó vacsora a családnak, a maradékot másnap elcsipegetik.

De egy pulykacomb, pláne egy egész pulyka már nehezebben osztható be. És a legtöbben nem is tudnak pulykában számolni.

Nagyüzemi csirkegyár. Fotó: Wikipedia

A folyamat persze önmagát gerjeszti. Az emberek megszokták, hogy a csirkéért nyúlnak a boltban, ha baromfit vesznek. A bolt ezért csirkét biztosan tart, pulykát nem feltétlenül. A csirkeipar bevétele és nyeresége nő, aminek egy részét fejlesztésre fordítják.

Ezért ma a csirketartás grammra és percre kiszámolt, precíziós iparág, ami sokkal olcsóbban termel húst, mint a pulyka- vagy a kacsafarmok. Természetesen ezek is keresik az új fajtákat, takarmányokat és módszereket, de nehezen versenyezhetnek a csirkével.

Így aztán a pulyka ritkább vendég az asztalon. De azért – ha amúgy esztek húst – néha érdemes adni neki egy esélyt, mert a változatosság gyönyörködtet.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Szerkeszd te is a Kispolgárt!

Legyen több ufó? Több politika? Sport? Film? Neked írjuk, te döntesz!

Hó reggelt!

Ördögünk van ma!

Rejtélyes drónok tartják izgalomban Amerikát

Senki sem tudja, honnan jönnek, de jönnek.