Mikroműanyagot találtak delfinek leheletében

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A mikroműanyagok a környezetszennyezés egyik főbűnösei. Ezek tulajdonképp a műanyag dolgok apróra töredezett darabkái, milliméteres vagy még kisebb morzsák. Csomagolásokból, háztartási és ipari hulladékból jutnak a szabadba. A baj az, hogy sok kerül belőlük a környezetbe, és nem bomlanak le. Kimutatták, hogy a mikroműanyagok egyes összetevői maradandó változásokat okoznak az élőlények genetikájában, és csökkentik a szaporodási képességet, gyengíthetnek vagy gyulladást okozhatnak egyes szervekben.

Mikroműanyagot találtak már emberi agyban, sőt, péniszben és méhben is. Most a kutatók a Florida partjainál élő palackorrú delfinek leheletében is találtak mikroműanyagot. A vizsgálatot úgy végezték, hogy elfogták őket, petri-csészét, azaz laboratóriumi üvegedényt tartottak a delfin orrnyílása fölé, amíg kilélegeztek. Ezután visszaengedték őket a szabadba. Összesen 11 delfint vizsgáltak, és a kutatásban sikerült elkülöníteni úgy a leheletüket, hogy azt ne szennyezze be a kinti levegő. Vagyis, hogy ne legyen tévesen pozitív a teszt azért, mert a levegőben van mikroműanyag.

A vizsgálat arra jutott, hogy mindegyik delfin leheletében volt legalább egy mikroműanyag részecske. Ezek nagy része a ruha- és csomagolóiparban használt polietilén volt. A kutatók most azt is vizsgálják, hogy hosszú távon ez milyen hatással lesz a delfinek egészségére és genetikájára. Azt is remélik, hogy a vizsgálat felhívja a figyelmet a műanyaghasználat veszélyeire és sikerül elérni, hogy az emberek kevesebbet fogyasszanak. (IFLScience)

(Kiemelt kép forrása: Wikipédia)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Tartalmas szórakozást!

Jó reggelt!

Góóóóóóóóól!