Baromi idegesítő – mondják sokan arra, hogy lassan minden flakonos üdítőre rögzítették a kupakot. Így ivás közben vagy megbirkózunk azzal, hogy ott fityeg, vagy elég sok babrálással, de valahogy leszedjük róla.
Az újítást nem a cégek találták ki, hanem az Európai Unió új szabályának kell megfelelniük. Eszerint csak egy darabban adhatnak el egyszer használatos műanyag vagy műanyagba csomagolt termékeket. Vagyis ha a kupak leszedhető lenne, az már két darab lenne és nem egy. Ezért kell a palackhoz rögzíteni.
Az intézkedés célja a műanyaghulladék csökkentése. Ugyanis a tapasztalat azt mutatja, hogy az uniós országok tengerpartjainál a legtöbbször kupakokat találnak. Ami valljuk be, nem annyira meglepő, hiszen elég kicsi ahhoz, hogy szem elől tévesszük és elhagyjuk, leejtsük.
Az új szabálytól azt remélik, hogy a kupak a flakonnal együtt a szelektív kukában landol. A szabály július 3-ától lép életbe, és 2027-ig tesztelik a hatékonyságát, amikor is majd felülvizsgálják a rendeletet.
Az Európai Parlament adatai szerint a legtöbb műanyagot csomagolásra használjuk, majdnem a teljes felhasználás 40 százalékát teszi ez ki. Mint írják: az elmúlt évtizedekben a műanyagtermelés durván megnövekedett. Az 1950-es években 1,5 millió tonna volt világszerte, 2018-ra ez 359 millióra emelkedett. Így a műanyaghulladék mennyisége is hatalmasat nőtt. (IFLScience /Europa.eu)