Miért csináltak Leninből múmiát?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Vlagymir Iljics Lenin, a Szovjetunió megalapítója és első vezetője a mai napig megtekinthető Moszkvában, a neki épült mauzóleumban. A halott vezetők testének megőrzése az ókori Egyiptomban terjedt el. Akkor úgy vélték, hogy a feltámadáshoz majd kelleni fog az eredeti test. Azóta ez a szokás kiment a divatból, és egészen fura, hogy épp a kommunisták hozták vissza.

A beteg Lenin Sztálin társaságában, 1923-ban. Utólag színezett fotó

Persze ők nem a feltámadás miatt csinálták, hiszen a kommunisták (általában) nem vallásosak. Lenin halála után sosem látott tömegek akarták látni a nagy embert. (Mármint átvitt értelemben nagy: Lenin mindössze 165 centi volt.) Ezért muszáj volt meghosszabbítani a látogatási időt. Így elkezdtek egy ideiglenes balzsamozási programot, hogy hosszabb ideig megőrizzék a testet. Ebben segített a kemény moszkvai hideg: 1924 januárja volt.

A bizarr látványosság hamar olyan népszerű lett, hogy a párt eldöntötte: az örökkévalóságig megőrzik Lenin testét. Előbb fából ácsoltak neki egy épületet, majd ezt váltotta fel a most is álló márvány mauzóleum. A tartósítást eredetileg mélyhűtéssel akarták megoldani, de végül a hagyományos vegyi eljárás bizonyult jobbnak.

A Lenin testét őrző mauzóleum a moszkvai Vörös téren. Fotó: Wikimedia

A Lenin helyébe lépő Sztálin felismerte, hogy a vallásos rajongást nem lehet teljesen kiirtani. Leninből ezért emberfeletti figurát csinált, félistent, aki valamennyire helyettesítette magát az istent. És persze azt is terjesztette, hogy őt magát Lenin jelölte ki utódjául. Pedig ennek az ellenkezője volt igaz; Lenin végakaratában könyörgött elvtársainak, hogy vigyázzanak Sztálinnal.

Természetesen Sztálin halála után őt is bebalzsamozták, és Lenin mellett helyezték el. De nem egészen tíz évvel halála után kipakolták a mauzóleumból, és simán eltemették. A Szovjetunió új vezetése és Nyikita Hruscsov főtitkár szakított a sztálini terrorral.

Ha egy üzlet beindul

A test gondozása folyamatos munkát igényel. Erre egy külön munkacsoportot állítottak fel, amely már 101 éve működik. Ez a Lenin-labor, hivatalos nevén az Orosz Orvosbiológiai Kutatóintézet.

Lenin ma is megtekinthető Moszkvában, annak ellenére, hogy nagy műve, a Szovjetunió már a múlté lett. Még a Lenint nem túl sokra tartó Vlagyimir Putyin sem szánta rá magát, hogy eltávolítsa a múmiát.

Kim Ir-szen észak-koreai vezető mauzóleuma Phenjanban. Fotó: Wikimedia

Az évezredek után feltámasztott múmiagyártás más országokban is vevőkre talált. A szovjet Lenin-labor más híres kommunistákat is tartósított, például a vietnami Ho Si-Minh és az észak-koreai Kim Ir-Szen, illetve Kim Dzsongil testét. Ugyanilyen kezelést kapott a bolgár Georgi Dimitrov is. Őt 1990-ben temették el végre.

Múmiának lenni nem akármi, de Lenin sokkal érdekesebb volt életében. Persze ez szinte mindenkire igaz. Leninről és művéről részletesen itt írtunk.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Tartalmas szórakozást!

Jó reggelt!

Góóóóóóóóól!