Érkezett hozzánk egy kérés, hogy írjunk a kutya- és macskafajták áráról és az állatmenhelyek fontosságáról. Ha valaki épp leendő gazdi, nem árt mérlegelni egy csomó szempontot, mielőtt magához vesz egy kisállatot. Ez ugyanis egy hosszú évekre szóló elköteleződés, amiről ebben a cikkben bővebben is írtunk. Számos előnye van annak, ha menhelyről választunk kutyát vagy cicát, és sokaknak az is megéri, ha százezreket fizet egy-egy fajtiszta házikedvencért. Több járható út is van tehát a gazdisodáshoz, nézzük, mi szól egyik-másik mellett és ellene.
Érvek menhelyi kutya/cica mellett
Azt szokták mondani, hogy azzal, ha menhelyről viszel haza kisállatot, igaziból kettőt is megmentesz. Nemcsak családba kerül egy kutya vagy cica, hanem helyet csinál egy másiknak is. Ha innen választasz, új esélyt adsz egy olyan állatnak, akit korábban a sorsára hagytak. A menhelyen mindenféle korú és fajtájú kutya és cica van, akár még fajtiszták is. Az állatokat jó egészségi állapotban adják oda, a letöbb oltást és kezelést megkapják a menhely lakói. A gondozók pedig rengeteg információt tudnak adni arról, milyen az örökbefogadásra váró állat természete. Tudják, mennyire jön ki jól emberekkel és más állatokkal, vagy mennyire aktív. Az is látszik, hogy egy leendő kanapészörny, vagy egy mindig mozgásban lévő ugróegér a kiválasztott négylábú. És rengeteg állattal megismerkedhetsz, mielőtt megtalálod az igazit.
A magyar menhelyek többsége teljes kapacitással működik, ez azt is jelenti, hogy jóval több gazdátlan kutya és macska van, mint amennyi férőhely. És bármennyire szomorú is, a legfrissebb adatok szerint a menhelyi állatok fele sosem kerül gazdihoz.
Mi szól a menhelyi kutya/cica ellen?
A menhelyi állatok többsége valamilyen komoly traumán esett át, elhagyták, esetleg bántalmazták is őket. Nagyon sok az olyan kölyök is, akiket egyszerűen kidobtak valahol. Ezeknek az állatoknak a személyiségén, viselkedésén mindenképp nyomot hagy a korábbi életük. Ezért eltarthat egy ideig, míg megtanulnak bízni az emberekben és beilleszkednek egy új családba. Persze nem törvényszerű, hogy így lesz ez, de számolni kell ezzel.
A menhelyeken is előfordul, hogy egy-egy kinézett állatért többen is sorban állnak. Az örökbefogadási folyamat pedig minden menhelyen eltérő, ezekről érdemes tájékozódni korábban. Van, ahol azt is előírják, milyen feltételekkel adnak örökbe. Például csak nyers koszton lehet tartani a kutyákat, vagy kizárólag lakásba engednek el cicákat.
Az örökbefogadás sokkal olcsóbb, mint a vásárlás, de a legtöbbször ez sincs ingyen. Van, ahol a folyamatban lévő oltásokat kell kifizetni, de olyan hely is van, ahol a menhely támogatására kérnek el egy bizonyos összeget. Viszont ez még mindig a töredéke egy fajtiszta kutya vagy macska árának.
Érvek fajtiszta kutya/cica mellett
A tisztességes tenyésztők nagyon figyelnek arra, hogy olyan állatokat tenyésszenek, amelyeknek mind a természete, mind a külseje kifogástalan. Így lehet tudni, mire számíthat az ember, ha bizonyos fajtát választ, hiszen az arra jellemző külső és belső tulajdonságokkal fog találkozni. A tenyésztők mindent tudnak az adott fajtáról, és magáról az állatról is. A kölyköket a születésük pillanatától a gazdihoz kerülésig eltelő időben is folyamatosan szemmel tartják, odafigyelve az egészséges fejlődésükre.
A tenyésztők kizárólag egészséges állatokat adnak oda, törzskönyvvel és oltási könyvvel. Segítenek kiválasztani, melyik a számodra legmegfelelőbb kölyök az otthonod, igényeid, szokásaid és természeted alapján. Ha pedig bármilyen kérdés felmerül a gondozással kapcsolatban, örömmel segítenek később is.
Mi szól a fajtiszta kutya/cica ellen?
Ezek az állatok meglehetősen drágák. És rengeteg olyan szaporító van, aki ezt ki is használja. Ezeket az embereket nem is lehet tenyésztőnek hívni, hiszen nem törődnek az állatokkal. Leginkább a végletekig kizsigerelnek egy-egy fajtiszta anyaállatot, hogy minél több kiskutya vagy cica szülessen, és minél többet keressenek rajta. A szaporítók azzal sem foglalkoznak, hogy egészséges kölykök jöjjenek a világra. Ezért a „félresikerült”, nem megfelelő színű vagy méretű, esetleg beteg állatok sokszor a menhelyeken kötnek ki. Épp ezért alaposan meg kell nézni, hogy tényleg megbízható tenyésztőtől vásárol-e valaki, ha fajtiszta kölyköt szeretne.
Íme a legdrágább kutyafajták átlagos árai:
Szamojéd: 4 millió forint felett
Löwchen: 3,5-4 millió forint
Csau-csau: 3,5 millió forint
Azawakh: 3,3 millió forint
Afgán agár: 2,5 millió forint
Akita: 2,3 millió forint
Bedlington terrier: 1,5 millió forint
Ír farkaskutya: 1,2 millió forint
Golden retriever: 4-500 ezer forint
Corgi: 3-500 ezer forint
A legdrágább macskák:
Ashera: 7-30 millió forint, ez a legritkább fajtiszta cica. Csak egy helyen tenyésztik a világon, és legalább három éves a várólista rá. Hatalmasra nőhet, akár 14 kiló és egy méter magas is lehet.
Norvég erdei macska: 400 ezer-1,5 millió forint
Elf: 480 ezer-800 ezer forint
Maine Coon: 180 ezer-650 ezer forint
Skót lógófülű: 240 ezer-690 ezer forint
Orosz kékmacska: 150 ezer-320 ezer forint
Himalájai: 190 ezer-550 ezer forint
Egyiptomi mau: 200 ezer-700 ezer forint
Bengáli: 250 ezer-1,5 milló forint