Melyik állatok élnek a legtovább?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A kérdést egy Kispolgár tette fel a szerkesztőségnek a Miért? rovatban. Szerencsések vagyunk, mert már sok jó kérdést kaptunk, és most téged is arra bátorítunk, hogy keress minket azzal kapcsolatban, ami érdekel! A részleteket ide kattintva találod.


A valaha élt legidősebb személy a francia Jeanne Calment volt (1875-1997), aki 122 évet és 164 napot élt. Ez igen szép kor, de csak az embereknél: az állatok simán leköröznek minket! Néhány kis koszfoltnak tűnő élőlényre pedig nem is mondanánk rá elsőre, hogy állat. Nehéz dolog pontos listát készíteni a legtovább élő állatokról, mert még a külföldi tudományos lapok sem tudják mindig tökéletesen rangsorolni őket. Összeszedtünk hát néhány állatot, akik a legismertebb összesítések első helyezettjei között voltak!

Szivacsok és korallok

Bár a tengeri szivacsokat gyakran kőzeteknek vagy növényeknek gondolják, valójában az állatvilág tagjai. Az üvegszivacsok (Hexactinellida) életüket kemény felületekhez tapadva töltik, és a vizet szűrve fogyasztják a baktériumokat és a planktonokat. Üvegvázas felépítésük élőhelyet biztosít más állatoknak, például apró rákféléknek. Becslések szerint az üvegszivacsok több mint 10 000, legfeljebb 15 000 évig élhetnek. A kutatók által az Antarktisz egyik öblében, a Ross-tengerben megfigyelt egyik üvegszivacsot tartják a bolygó legidősebb élő állatának. A mélytengeri feketekorallok szintén figyelemre méltóan hosszú életet élnek, nem ritkán 4000 évet.

Fotó: FlickR

Sellőkagyló

A sellőkagyló (Arctica islandica) egy ehető, kemény kagyló, ami az Atlanti-óceánban honos és az egyik leghosszabb életű állat a Földön. Élettartamát 225 év körülre becsülik, de az egyik példányról már bebizonyosodott, hogy 507 évet élt. A kagylók Új-Fundlandtól egészen Észak-Karolináig megtalálhatók, de sűrűn szedegetik őket, hogy aztán az emberek szájában landolhassanak. A sellőkagylók egyébként nagyon lassan nőnek, csak hatéves korukban érettek eléggé ahhoz, hogy szaporodjanak.

Hans Hillewaert / Wikipedia

Grönlandi cápa

Ez a cápa – meglepetés! – Grönland vizeiben lakik, és 300-500 évig él. A grönlandi cápák a világ leghosszabb életű gerinces állatai. A tudósok által feljegyzett legidősebb ismert egyedek körülbelül 400 évesek, bár a nagy hibahatár miatt lehetséges, hogy több mint 500 évig is élhetnek ezek a szép nagy állatok. A kutatók úgy vélik, hogy az észak-atlanti és a sarkvidéki óceánok hideg vizei segíthetnek lelassítani a cápák anyagcsere-folyamatait, ami meghosszabbítja az élettartamukat. A cápák 7 méter hosszúra is megnőhetnek, és étrendjükben számos más állat, köztük halak és tengeri emlősök, például fókák is szerepelnek. 500 éven át mondjuk elég unalmas lehet ez a menü.

NOAA Okeanos Explorer Program / Wikipedia

Óriásteknős

Az óriásteknősök köztudottan nagyon sokáig élnek, ami nem is csoda. Nemcsak óriásiak, hanem óriási nyugiban töltik a mindennapjaikat, naponta akár tizenhat órát is alszanak, és füvet, illetve mindenféle növényt rágcsálnak. Átlagosan 100-150 évig élnek, némelyikük még ennél is tovább. Egy aldabrai óriásteknős 2006-ban, 250 éves korában halt meg. Egy másik híres teknős, Jonathan állítólag 191 éves, és talán ő a legidősebb ma élő szárazföldi állat. Szent Ilona-szigetén él, és egy állatorvos gondozza. Januárban a brit királyi család tagja, Eduárd herceg látogatta meg őt, ami azért is érdekes, mert az állat 1947-ben még Eduárd édesanyjával, a két éve elhunyt II. Erzsébet királynővel is találkozott. De lehet, hogy már nem emlékszik.

Jonathan. Kevin Gepford / Wikipedia

+1: A halhatatlan liga

Ez a lista nem lehet teljes a halhatatlan állatok nélkül! A Turritopsis dohrnii medúza a bolygó egyetlen ismert halhatatlan faja. Ezek az apró, átlátszó állatok a világ óceánjaiban élnek, és képesek visszaforgatni az időt, pontosabban: visszatérni az életciklusuk egy korábbi szakaszába. Mintha a pillangó visszaváltozna hernyóvá, vagy egy béka ebihallá. A medúza amolyan lárvastádiumban kezdi az életét, majd polippá, később medúzává fejlődik. A trükk az, hogy a kifejlett egyedek – ha valamilyen stresszhatás éri őket – képesek visszaalakulni apró szövetfoltokká, hogy aztán újra polipok legyenek és így tovább, újra és újra. Ha pontosak akarunk lenni, meg kell jegyeznünk, hogy ez a medúza sem teljesen halhatatlan, hiszen mások megehetik és elpusztíthatják őket!

The Immortal Jellyfish.com

A medúzák halhatatlanságát a csalánozók törzsébe tartozó hidra is produkálni tudja, csak másképp. Ezek az apró állatok többnyire egy helyben töltik a napjaikat az édesvízi tavakban vagy folyókban, és a csápjaikkal szerzik meg a zsákmányt, amire szükségük van. A hidrák nem öregednek, mert a sejtjeik végtelen megújulási képességgel rendelkeznek! A tudósok sem értik pontosan ezeket az alig néhány milliméteres lényeket, de azt már tudják róluk, hogy melyik molekulájuk a kulcsa a különlegességüknek: egyszer talán pont tőlük tanuljuk meg, hogyan lehet megállítani az öregedést.

Coveredinsevindust / Wikipedia

Források: International Fund for Animal Welfare. Open Mind. Live Science. One Kind Planet. BBC Science Focus. Adventure Canada, Mindful Explorer.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Micsináljak? Készíts karácsonyi díszeket!

Kortyolgass teát, hallgass közben zenét, tuti, hogy elönt a karácsonyi hangulat.

Kik azok a szponzorok?

És hogyan lehet pénzt keresni a Youtube-on?

Jó reggelt!

Jönnek a szotyadékok, és teremtésről is szó lesz.