Megtalálták az egyik leghíresebb fáraó, II. Ramszesz szarkofágjának egy részét Egyiptomban.
II. Ramszesz mumifikált testét még 1881-ben találták meg egy fakoporsóban, de nem ebben temették el.
Halála után a Királyok völgyében helyezték nyugalomra, a Ramesszeumban, amit még életében épített. A Királyok völgyéről egyébként egyiptomi útikönyvünkben írtunk nektek, ide kattintva olvashattok még többet róla. A sírt viszont kifosztották, így került el onnan a szarkofág. Múmiája pedig a thébai nekropoliszban – ez azt jelenti: a holtak városa – kötött ki. Ide 50 fáraó, királyné és más királyi sarj holttestét helyezték el, itt találták meg II. Ramszesz holttestét is az említett fakoporsóban.
Az eredeti szarkofág pedig egy abüdoszi kopt kolostorból került elő, és a lelet feliratai és díszítése alapján arra jutottak, hogy II. Ramszeszé volt. Később egy Menkheperre nevű főpap kaparintotta meg. És valószínűleg ő volt, aki Abüdoszba szállíttatta a szarkofágot, amikor a korábbi sírt kifosztották.
II. Ramszesz nagyon hosszú ideig, 66 évig uralkodott. Óriási építkezéseket és hadjáratokat vezetett, és hozzá fűződik a történelem első fennmaradt békeszerződése. Uralkodása alatt rohamosan fejlődött Egyiptom. Egyébként nem királyi családba született. Már gyerek volt, mikor dinasztiaalapító nagyapja trónra lépett.
Fáraókhoz és akkori uralkodókhoz képest a régészek szerint minden bizonnyal különösen erős, szeretetteljes kötelék fűzte a családjához. Ezt mutatja, hogy anyja, feleségei és gyerekei a korban szokatlan módon sok emlékművön megjelennek.
Ramszesznek több felesége volt, a leghíresebb közülük Nofertari. Több hadjáratra is elkísérte férjét, levelezést is folytatott diplomáciai ügyekben. Őt ábrázolták az emlékműveken a legtöbbször, innen következtettek, hogy Ramszesz nagy szerelme ő lehetett. Ramszesz úgy is hivatkozott feleségére, hogy „ő, akiért a Nap felkel”. (24.hu/ Heritage Daily / Kispolgár)
(Kiemelt kép: Wikipédia)