Hetedik kiadásával jelentkezik a világ egyik legsikeresebb stratégiai játéka, a Civilization. A Civ-játékokban egy országot kell irányítani az őskortól egészen a mai időkig. Városokat építeni és azokba könyvtárat meg erőművet, hadsereget fenntartani és szükség esetén bevetni, tárgyalni a szomszédokkal vagy fenyegetni őket, és gondoskodni a nyersanyagokról meg a tudományról. A Civilization az évtizedek alatt egyre bonyolultabb lett – mivel a társadalom is bonyolult, amit szimulál.
Az elhivatott játékosok nagyon remélték, hogy az új kiadáshoz jobb gépi ellenfelet kapnak, hiszen a mesterséges intelligencia nagyot fejlődött az elmúlt években. De erre még ígéret sem volt. A most használt AI már tűrhetően fogalmaz és rajzol, de egy ilyen összetett játékra nem igazán alkalmas. Ahhoz, hogy megtanulja, roppant pénzt kellene beleölni, és a játékosok gépe sem biztos, hogy bírná.
Úgyhogy most az első kritikák is kiemelik, hogy a gép síkhülye az új Civben, érthetetlenül ostoba döntéseket hoz, és csak rengeteg bónusszal képes valamennyi kihívást teremteni. Változott a játékmenet is; már nem egy nemzetet vezetünk évezredeken át, hanem akár válthatunk is a korszakhatárokon. Ilyenkor sok mindent, például a katonai egységeket is lenullázza a játék. Megjelentek szerepjátékos elemek is. A készítők valószínűleg azokra gondoltak, akiknek nehéz lenne egy olyan bonyolult rendszert megtanulni, mint az előző, hatodik Civ volt.
Alapvetően az új kiadás egyszerűsíteni próbálta az élményt, még az idővonalat is megvágták. Itt már csak körülbelül 1950-ig tart a történelem. Ezzel nyilván az a cél, hogy szélesítsék a vevőkört; udvariatlanul szólva: hogy butább játékosok is élvezzék. Csak az a kérdés, elég lesz-e ez a régi rajongóknak. Akik ma már találhatnak bőven olyan játékot, ami megdolgoztatja az agyukat, a csillagközi Stellaristól a Humankindig.
És van még egy csomó hiba a kezelőfelület hiányosságaitól az összeomlásokig.
Az biztos, hogy a grafika gyönyörűre sikerült, a többin pedig alighanem dolgozni kell még. A Civilization 7 igen drága játék, 70 euróba kerül, ami most több mint 28 000 forint.