Csütörtökön hajnalban, 103 éves korában elhunyt Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász. Ő volt Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolója, egyben a világ valaha élt legidősebb olimpiai aranyérmese.
Keleti Ágnes eredetileg Klein Ágnes néven született 1921. január 9-én Budapesten. 18 éves korában már a tornaválogatott tagja volt, 1940-ben pedig bajnokságot is nyert, de abban az évben zsidó származása miatt eltiltották a sporttól. Édesapja és több családtagja is az auschwitzi koncentrációs táborban halt meg. Ő hamis papírokkal vészelte át a második világháború végét, közben pedig folyamatosan futott, hogy megőrizze az állóképességét.
A háború után újra sportegyesületek tagja volt, közben elvégezte a Testnevelési Főiskolát, ahol tanár is lett.
Keleti Ágnes 1947 és 1956 között
- 46-szoros magyar bajnokká,
- hétszeres csapatbajnokká,
- és örökös bajnokká vált (nála többször senki nem nyert tornászbajnokságot Magyarországon).
1956-ban a pályája csúcsán volt: a melbourne-i olimpián több érmet is nyert, ő lett a játékok legeredményesebb versenyzője, egyben a legidősebb tornásznő, aki aranyérmet tudott szerezni. Keleti az olimpiáról nem jött haza, a következő évben Izraelben telepedett le. Férjhez ment egy ottani magyar férfihoz és két fia született.
A következő években szövetségi kapitányként és edzőként dolgozott, de nemzetközi bíró is volt, csak 75 évesen ment nyugdíjba. Ekkor sem hagyta el magát, sőt!
97 évesen még mindig simán lement spárgába.
Keleti Ágnes számos kitüntetést kapott, többek között a Magyar Tornasport Halhatatlanjai közé is beválasztották. 2017-ben megkapta Izrael legrangosabb kitüntetését, 2021 januárjában róla nevezték el az UTE tornacsarnokát.
Keleti Ágnes egyszer azt tanácsolta: az ember érzi, mi esik jól neki, és csak olyan dolgokat csináljon, amiket szeret – ugyanis az a legfontosabb a világon, hogy az ember szeressen. (MOB)