Egy új tanulmány szerint meglepően korán megtanuljuk a színlelés képességét. Legyen szó akár arról, hogy alvást színlelünk, vagy érdeklődést mutatunk az unalmas tanórákon.
Brit kutatók több mint 900 szülőt kérdeztek ki a gyerekeikről az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból és Ausztráliából. A gyerekek mind csecsemőkor és 4 év között voltak. A tudósok azt találták, hogy a kicsik egy része már négy hónapos korában színlelős játékba kezdett, míg körülbelül felük 12 hónapos korukra már képes volt színlelni.
A kutatást vezető Elena Hoicka, a Bristoli Egyetem pszichológusa szerint az eredményeikből látszik, hogy a színlelés egy összetett, ütemesen fejlődő folyamat. Már nagyon korán elkezdődik az életünkben és segít a készségeink fejlesztésében. A színlelés ugyanis kulcsfontosságú szerepet játszik a gyerekek tanulásában, kreativitásában, barátkozásában és mások megértésében.
A tudósok szerint a színlelés egyre kifinomultabbá válik, ahogy a gyerekek idősebbek lesznek. A testtel kezdődik (például tettetjük, hogy alszunk), majd továbblép a cselekvések felé (például fogmosás az ujjainkkal), végül pedig már tárgyakat is helyettesítünk a színleléssel (mondjuk telefonálunk egy banánnal).
Kétéves korukra a gyerekek általában már elvontabb gondolatokat is hozzáadnak a színleléshez, például úgy tesznek, mintha olyasmit csinálnának, amiben nincs tapasztaltuk: rakétahajóval repülnek vagy tankot vezetnek. Hároméves koruk felé haladva már az egész testüket használják arra, hogy másokat utánozzanak, például rajzfilmfigurákat, állatokat.
Azt a kutatók is elismerik, hogy a szülők beszámolói nem mindig pontosak, de az eredményeik hasonlók lettek, mint a korábbi kutatások megállapításai. Ahhoz, hogy jobban megértsék a színlelést, és azt, hogy annak milyen szerepe van a gyerekek fejlődésében, további vizsgálatokra van szükség. (Science Alert)