December 7-től 15-ig tart a zsidók egyik legnagyobb ünnepe, a hanuka. Nevezik a fény ünnepének is. Egy időszámításunk előtti felkelés győzelmére emlékeznek ilyenkor.
A Júdeát – a mai Izraelt – uraló görög kormányzó akkor megpróbálta a zsidókat a görög istenek imádatára kényszeríteni – és a jeruzsálemi templomban felállíttatta Zeusz szobrát. Az emiatt kirobbant forradalomban a zsidók legyőzték a túlerőt, és visszafoglalták a templomot. Abban pedig elvileg mindig égnie kellett a csodalámpának. A legenda szerint azonban csak egy napra elég szent olajat találtak. Újat pedig nem tudtak csinálni hirtelen.
Azért nem, mert a szent olajat csak megtisztult ember állíthatja elő, márpedig ők épp nyakig véresek voltak a csaták után. A megtisztulás a vallásos előírás szerint hét napot vesz igénybe. Ott álltak győztesen, és mégis szomorúan: hát hiába vették vissza a templomot?
Szerencsére Isten csodát tett, és megnövelte az olaj fűtőértékét. Az egynapi adag nyolc napon át kitartott, és addigra sikerült megtankolni a mécsest. Erre a mai napig úgy emlékeznek, hogy a kilencágú gyertyatartónak előbb a középső, majd mindennap egy-egy gyertyáját gyújtják meg, míg a végére úgy fog kinézni, mint a képen.
Sajnos Isten később már nem varázsolt az olajjal és az olajszármazékokkal, pedig az autósok mind egy szálig megtérnének, ha megtenné.