Bréktáncosokat leginkább amerikai filmekben láthattatok, a breakdance ugyanis Amerikában született meg valamikor a hetvenes években. Az utcán fejlődött ki, eleinte még viszonylag egyszerű mozdulatokból állt. Aztán egyre több akrobatikus elem került bele a fejen pörgéstől kezdve a test súlyának meg- és kitartásáig. Először a kilencvenes években tartottak break-versenyeket, ezután lépett ki a hiphop-közösségekből és terjedt el világszerte ez a táncstílus.
Az olimpián idén először indulhatnak bréktáncosok, és még az is lehet, hogy utoljára, 2028-ban ugyanis már nem lesz benne a versenyprogramban. A táncosok párbajozni fognak, egyszerre ketten lépnek a zsűri elé, akik pontozzák majd őket. A versenyzők nem tudják előre, hogy milyen zenére fognak táncolni, és az a feladatuk, hogy a párbaj során meggyőzék a bírákat, hogy jobbak, mint az ellenfelük.
A nyári párizsi olimpia előtt két selejtező lesz, ahol eldől, ki indulhat majd a játékokon. Az egyik selejtezőt ráadásul Budapesten tartják június 20-23 között. Magyarországot a nők közt a 18 éves Szarvák Csenge képviseli majd a selejtezőkön. A fiúknál pedig Lobontiu Menotti Noris versenyez majd. A bréktánccal egyidőben szintén Budapesten rendezik több, viszonylag új olimpiai sportág selejtezőjét is. A gördeszka, a sportmászás és a BMX freestyle szakágakban is itt dőlhet el, hogy kik indulhatnak a nyári játékokon Párizsban.
Az olimpiák versenyszámait azért változtatják, mert nagyon sok olyan új sportág van, amiket világszerte sokan űznek és szeretnek, de eddig nem szerepeltek olimpián. Azért is van szükség a frissítésre, mert a szurkolók már nem ülnek végig hosszú és vontatott versenyeket, amik néha több versenynapon keresztül zajlanak. Ezek a tévéközvetítéseknek sem tettek jót. Az évek során pedig sok, ma már inkább viccesnek tűnő sportágtól köszöntek el a szervezők, ilyen például a helyből magasugrás, a kötélhúzás, a tandembicikli, vagy a canne, az önvédelmi sétapálcaharc. (eurosport.hu, hvg.hu)