Kicsoda Volodimir Zelenszkij, a humoristából lett ukrán elnök?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ha úgy látod, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek és Volodimir Zelenszkij ukrán államfőnek hasonlít a keresztneve, az nem véletlen. Ugyanaz a két név, csak az egyik oroszul, a másik ukránul.

A hasonlóság a két ember között azonban itt véget is ér. Na jó, állítólag mindketten egyforma magasak. De nemcsak korban, hanem szellemiségben is nagyon különbözik az orosz-ukrán háború két vezetője. Putyinról már korábban írtunk nektek, ideje tehát Zelenszkij életét is megvizsgálni.

Előbb eljátszotta az elnököt

A 46 éves politikus egyáltalán nem erre a pályára készült. Humorista, műsorvezető, producer és filmrendező volt. A sors különös fintora, hogy egyszer egy sorozatban, A nép szolgájában az ukrán elnök szerepét játszotta. Egy róla szóló könyv szerint ekkor kapott kedvet a politizáláshoz, és ki is használta a sorozat nyújtotta ismertséget hozzá. Sőt, állítólag kampányában a színészi karakterét is bevetette annak népszerűsége miatt.

Zelenszkij A nép szolgája című sorozatban. Forrás: Netflix
Zelenszkij A nép szolgája című sorozatban. Forrás: Netflix

Bár ritka, de nem egyedi ez a váltás. Ronald Reagan, az Egyesült Államok 40. elnöke is színészből lett politikus. De Arnold Schwazenegger is a Terminátorból lett Kalifornia állam kormányzója.

Zelenszkij a politikai színtérre csak 2019-ben állt ki. Ehhez ukránul is meg kellett tanulnia. Ukrajnában a háború előtt nem volt ritka, hogy valaki nem beszél ukránul. Az orosz is közös nyelv volt, mert rengeteg orosz él a poszt-szovjet országban. Van egy kevert nyelv is, ez a szurzsik. A többség ezen kommunikált. A háború kitörése után viszont sokan már nem hajlandóak oroszul megszólalni. Ez még családokon belül is okoz konfliktust.

Zelenszkij egyébként egy orosz származású zsidó családba született. Apja tanár, anyja mérnök. A család sokáig élt Mongóliában. Hazatérve jogot tanult, mérnöknek is készült, diplomát is szerzett, de elég hamar rájött, hogy egyik sem az ő világa. Ekkor fordult a filmek és a humor felé. Miután megnyert egy vetélkedőt, saját társulatot alapított, ez lett a Kvartal 95. Érdekesség, hogy ez Moszkvából indult. Onnan járták be a régi szovjet államokat és léptek fel.

A Kvartal 95 később produkciós céggé nőtte ki magát, és az egyik legnagyobb ukrán tévécsatornának gyártott műsorokat. Zelenszkij magának osztott ki főszerepeket, ilyen volt például a már említett A nép szolgája. De szerepelt a Dancing with the Starsban is, amit meg is nyert.

Zelenszkij a Dancing with the starsban. Forrás: Youtube
Zelenszkij a Dancing with the starsban. Forrás: Youtube

Elnöki ambícióiról már 2018-ban szárnyra kaptak híresztelések, amikor újságírók észrevették, hogy bejegyzett egy pártot, aminek a neve ugyanaz lett, mint a sorozat címe: A Nép Szolgája. Ez egy középen elhelyezkedő (sem nem baloldali, se nem jobboldali) korrupcióellenes, nyugatbarát, populista és nacionalista párt. A populista pártok azok, amik a többségnek (tömegnek) tetsző dolgokat ígérnek. Sajnos általában úgy, hogy azokat aztán nem tartják be, mert az ígéretek nagy része kivitelezhetetlen.

Zelenszkij a 2018-as szilveszteri műsorban jelentette be, hogy indul a választáson. A Kvartal 95 kampánycsapat is lett, és 2019-ben nyertek is.

A győzelem után ellenfelei a hozzáértését firtatták, de az is felmerült kritikaként, hogy oroszbarát politikát akar folytatni, és gyanús figurákkal üzletel.

Az első kettőről azért már kiderült, hogy alaptalan félelem volt. A korrupció szele azonban Zelenszkijt is meglegyintette. Cége műsorokat gyártott egy később elítélt üzletembernek. Az is kiderült, hogy offshore cégekből is jutott Zelenszkijnek haszon. (Az offshore cég azt jelenti, hogy másik országba jegyeznek be egy céget az üzletemberek, hogy így kerüljék el az adófizetést.)

Többek között ilyen, és ehhez hasonló, az ukrán politikába is ezer éve beágyazódott korrupció megszüntetését, tisztázását is várná az Európai Unió Zelenszkij kormányától ahhoz, hogy felvételt nyerhessenek az unióba. Ez az elnök feltett szándéka – és ez az, amiről Oroszország hallani sem akar.

A hadvezér

Zelenszkijnek a korrupciómentesítésre egy háború közepette kell időt szakítania. Alig volt kormányon két éve, amikor Oroszország lerohanta Ukrajnát. Sokan azt gondolták, hogy a humoristából lett politikus elmenekül a világ egyik legerősebb hadserege elől. A háború kitörésekor Moszkvából terjeszteni is kezdték, hogy elhagyta Kijevet. Nem így történt, Zelenszkij 2022 februárja óta tartja a frontot. Több merénylet is készült ellene, de eddig mindegyik meghiúsult. Állítólag a háborút ellenző orosz titkosügynökök adták le a drótot az ukrán kollégáknak.

Volodimir Zelenszkij. Forrás: Instagram
Volodimir Zelenszkij. Forrás: Instagram

A szakértők szerint Zelenszkij erőssége, hogy higgadtan és ésszel kezelte a kirobbant helyzetet. Laza stílusával (hogy pólóban, pulcsiban, bakancsban jelenik meg mindig), és közvetlenségével az ukránokat maga mellé állította, amikor a legjobban szükség volt az összefogásra.

Zelenszkijt az elmúlt évek láthatóan meggyötörték. Sokat volt kénytelen bujkálni, de folyamatosan tartotta és tartja a kapcsolatot az emberekkel. Rendszeresen beszámol Instagramján arról, milyen szövetségeseket, támogatásokat sikerült szerezni az országnak. Sok minden bizonytalan még, de egy biztos: a sima lerohanós győzelem, amit Putyin remélt, nem történt meg. És ebben főszerepe volt a humoristából lett elnöknek.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Epilepsziás vagyok – olvasói levél

„Bármikor lehet rohamod, és meghalhatsz.”

Lesz-e baja Magyar Péternek a hangfelvételektől?

Vajon elnézik-e neki, hogy egy modortalan lókötő?

Íme minden idők tíz legjobb gyerekkönyve

A te kedvenced rajta van a listán?