JD Vance most 40 éves, ezzel pedig az Egyesült Államok harmadik legfiatalabb alelnöke lett. Az egész világ JD-nek hívja, ami a James David rövidítése.
Nyomorúságos gyermekkorból jutott el idáig. Még kicsi gyerek volt, amikor apja elhagyta a családot. Anyja heroinfüggő volt, mentális zavarral küzdött, Vance gyerekként többször is kénytelen volt rendőröket hívni hozzá. 15 éves korától nagymamája nevelte egészen addig, amíg az amerikai hadseregbe, pontosabban a tengerészgyalogságba be nem lépett. Nagyanyja mellett sem volt könnyű élete. Neki is megvoltak a maga problémái, és egyszer egy bűntényt is elkövetett.
Gyerekkora történetét Vance meg is írta egy könyvben, ez a Hillbilly Elegy, magyar címe Vidéki ballada az amerikai álomról. A könyvet feldolgozták, és sok Oscar-jelölést begyűjtő film is készült belőle Glenn Close (a nagymama) és Amy Adams (az anya) főszereplésével. JD Vance-t Gabriel Basso játszotta.
Vance a mélyszegénységből emelkedett ki és végezte el a politológia-filozófia szakot az Ohio Egyetemen, majd bejutott az egyik legnevesebb egyetemre, a Yale-re, ahol jogi diplomát szerzett. Itt ismerte meg feleségét, az indiai származású Usha Chilukurit.
Pénzügyi vonalon kezdett el dolgozni, és a CNN politikai szakértője is volt. Érdekes, hogy egy ideig Donald Trump ellenfele volt, mégis az ő támogatásával jutott be a törvényhozásba. 2022-ben elindult a szenátori székért, republikánus színekben, amit meg is szerzett. Addigra már Trump támogatója lett (aki ekkor épp nem volt elnök), és sokszor egy álláspontot képviselt vele.

De rajongója a magyar miniszterelnöknek, Orbán Viktornak is. Gyakran hozta fel példaként a bevándorlásellenes politikáját és a családpolitikai intézkedéseit. Pontosabban az LMBTQI emberek elleni intézkedéseit.
Vance ezenkívül abban is egyetért Trumppal és Orbánnal, hogy az orosz-ukrán háborúban nem áll ki Ukrajna mellett. Ennek ékes példája volt a legutóbbi, Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tartott Fehér Ház-beli megbeszélés, amin Vance szinte leordította az ukrán államfőt.
Az már most látszik, hogy Vance-nek nemcsak kirakati szerep jut. Az USA-ban az alelnök általában nem túl aktív. Legfőbb szerepe az, hogy vészhelyzetben, ha az elnökkel valami történne, ideiglenesen átvegye a vezetést. De Vance-nek sokkal aktívabb szerepet szánt Trump, ő pedig eddig láthatóan teljesíti is azt.