kapitalizmus

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A kapitalizmus egy gazdasági rendszer. Lényege, hogy a termelőeszközök, a vállalatok többsége magántulajdonban van. Hogy mit gyártanak, hogyan adják el és mennyiért, arról a tulajdonosok döntenek. Céljuk, hogy minél több pénzt csináljanak.

A kapitalizmus fontos eleme a szabad piac, vagyis a verseny. Több csokigyár igyekszik minél jobb áron minél finomabb édességet kínálni. Ez jó a vásárlóknak, mert végső soron ők választanak, a cégek pedig az ő kívánságukat lesik.

Elon Musk, a Tesla, a SpaceX, az X (Twitter) és számos más cég tulajdonosa, a világ egyik leggazdagabb embere

Ám a szabadság nem korlátlan. A vállalatok nem állnak a törvény felett. Az államok mindenhol szabályozzák például, hogy mennyi lehet a munkaidő, mennyi szabadságot kell adni a dolgozóknak, vagy mennyi a legkevesebb fizetés, amit adhatnak. Az egyes iparágakra külön törvények vannak, amelyek az élelmiszerek vagy a közlekedés biztonságát védik. A kormányok időnként szigorúbban is beavatkoznak, például megtiltják az áremelést vagy külön támogatnak egy-egy céget. Az ilyesmi viszont mindig veszélyes, és általában súlyosabb gondokat hoz, mint amiket megold.

A kapitalizmus neve a német Kapital szóból ered, ami tőkét jelent. A tőke az a kezdő pénzösszeg, amiből el lehet indítani egy vállalkozást. A rendszerben tehát jelen van az igazságtalanság. Akinek van pénze, az még többet csinálhat, akinek nincs, annak kevés esélye van vállalkozni. Ezen a modern technológia, az internet és a pályázatokon elnyerhető pénzek segíthetnek.

A kapitalizmus problémáira válaszul találták ki a szocializmust, ami viszont nem bizonyult működőképes receptnek.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Előző cikk
Következő cikk

Idén negyvenéves minden idők egyik legjobb ifjúsági filmje

A Nulladik óra (The Breakfast Club) című filmet érdemes megnézni a tavaszi szünetben.

Mi a társadalmi mobilitás?

Hogy a koldusból királyfi lehet. Vagy legalábbis nem marad koldus.