Miklós napja van, hát persze! Hiszen ez a Mikulás becsületes neve is: Télapó Miklós. Hogy ki minek hívja, az nagyon változó, és ma ezt fogjuk megkérdezni tőletek. De azt is elmondjuk, hogyan került T. Miklós Lappföldre.
Van zsákjában minden jó, és meghozza a havat is, de valószínűleg csak a hegyekben. Az ország nagy részén nem lesz ehhez elég hideg, így ott csak eső lesz.
Egyébként Gyopár és Gyopárka névnap is van. És ma van Finnország születésnapja: 1917-ben ezen a napon nyerte el függetlenségét Oroszországtól.
Este persze lesz híradó is, ebből majd kiderül, jók voltak-e például a politikusok, vagy virgácsot érdemelnek. Egyáltalán kap még valaki virgácsot manapság a Mikulástól? Talán már senki – a boltok dugig vannak édességgel, csokitélapókkal, de virgács már szinte sehol.
A virgas vesszőket jelent latinul. A régi időkben a törvény szerinti büntetés gyakran verés volt: súlyos esetben bottal vagy korbáccsal. Enyhébb büntetésnek számított a vesszőzés, és bizony az iskolákban is gyakran előkerült a vesszőköteg.
Ennek a vesszőnyalábnak egy különleges, római változata a fasces. Ebben a kötegben egy fejsze is volt. Hatalmi jelképnek használták. Eredetileg a botozást és a halálbüntetést jelentette, később úgy értelmezték, hogy az összekötözött vesszők az egység erejét jelenítik meg. És ez lett még később a fasiszták jelképe, akik erről kapták a nevüket. Az aztán tényleg büntetés volt mindenkinek, lett is belőle egy világháború.
Virgácsmentes szép napot kívánunk!