Jó reggelt!

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Fagyos, mínuszos hajnalra ébredünk, és csak később enged fel az idő. Öltözz fel jól, mert meleg még akkor se lesz.

Sándor, Ede és Cirill napja van. A Cirill nevet nálunk nagyon kevesen viselik, de a pannonhalmi katolikus apátság vezetőjét például így hívják: Hortobágyi Cirill. A cirill írást viszont legalább kétszáz millióan használják a világon. A legtöbben közülük oroszok, de ilyen betűkkel írnak Ukrajnában, Szerbiában és Bulgáriában is, meg a volt Szovjetunió államai közül sokban. Az ábécék kicsit különböznek ezeken belül, de hasonlóak.

A cirill írást Szent Cirill hittérítőről nevezték el, de az nem biztos, hogy ő találta ki. Akárki is volt, nem teljesen újat alkotott, hanem a görög ábécét módosította. A huszadik században aztán ezek a fura betűk világszerte összeforrtak a Szovjetunióval. Érdemes egyébként megtanulni az ábécét, sosem árt, ha ki tudod betűzni az orosz szöveget.

Az orosz ábécé

A Szovjetunió ma is téma lesz, mert a legendás Szabad Európa Rádióról írunk, amelynek története most véget érni látszik. Ezt persze nem a szovjetek csinálták. Ők inkább féltek tőle, mert ellentmondott a diktatúra hazugságainak, és olyasmikről adott hírt, amit titkolni akartak. Ahogy erről pár napja írtunk, a szabad sajtó a zsarnokság ellensége.

Azért lesz jó hírünk is. Például hogy zöldségeken is lehet zenélni. Sőt, Bécsben már 25 éve létezik a Zöldségzenekar! És jönnek még az érdekességek estig, ahogy történnek. Szép napot ebben a zimankóban!

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Miért leszünk libabőrösek?

És mi haszna van? Elmondjuk.

Garfield

És egy életbölcsesség.

Jó reggelt!

Hűvösebb lesz ma az átlagosnál.