A Juliannák és a Lillák ünneplik a névnapjukat, isten éltesse őket! A fagyos reggel után felhős időnk lesz, de eső nem várható, legfeljebb egy kis hószállingózás. Délután nem lesz négy foknál melegebb a hőmérséklet.
Ha már a fagynál járunk, ma írunk nektek a hamarosan nyíló Las Vegas-i fagylaltmúzeumról, ahol 30 ezer négyzetméteren lehet majd korlátlanul fagyit enni, cukorkaszórás-medencében ugrálni és fagylalt témájú lakosztályokban lakni. És írunk a fagylalt egy másik, nagyon eltérő megközelítéséről is: a téli fagyiról, ami az 1970-es években terjedt el Magyarországon.
Hogy egy harmadik ország fagylaltját is behozzuk, a nap szavának a sztracsatellát (vagyis stracciatellát) választottuk. Ez a nyalánkság Olaszországból származik, még 1961-ben találta fel egy Enrico Panattoni nevű séf-cukrász (fenti képünkön ő látható). A hideg édességet meglepő módon a Róma környékén népszerű stracciatella leves ihlette, amelybe felvert tojást csorgattak (úgy néz ki, mint nálunk a rongyos tojásleves).
A fagylaltban is ilyen rongyosan sorakoznak fel a csokidarabkák: ezt a hatást úgy lehet elérni, hogy a keverés végén olvasztott csokoládét csepegtetnek bele. A hideg miatt a csokiszálak azonnal megszilárdulnak. Már maga a stracciatella szó is azt jelenti: kis foszlány. A neve pedig nemcsak leveseknél vagy fagylaltoknál, hanem sajtoknál is előkerül. A stracciatella ebben a környezetben friss, szálakból álló lágy sajtot jelent. És hogy teljesen körbejárjuk az ügyet: 1996-ban készült egy magyar film Sztracsatella címmel, Kern András rendezésében.
Szép vasárnapot!