A fagyos reggel után napos, de hűvös idő vár ránk Imre, Tétény és Zakariás napján. Ami egyben az amerikai elnökválasztás napja is. Ma főleg ezzel foglalkozunk. Hogyan választanak? Miért nem feltétlenül az nyer, akire a legtöbben szavaznak? Mikor lesz új elnöke a világ első számú szuperhatalmának?
Egyáltalán mi az, hogy szuperhatalom?
A nagyobbacska országokat hívták eredetileg nagyhatalmaknak: erős hadsereg, nagy népesség, jelentős terület. A második világháború után viszont nyilvánvalóvá lett, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió más súlycsoport, mint mondjuk Franciaország.
A szuperhatalom fogalma nincs szigorúan meghatározva, nem úgy van, hogy a tudósok megmérik, és akkor kijelentik, hogy na, ez szuper. Általában azt az államot vagy államszövetséget hívják így, amely az egész Földön képes érvényesíteni az akaratát. Vagy legalábbis vannak eszközei, hogy megpróbálja. Ehhez kell a gazdasági erő, a több százmilliós népesség, élvonalbeli tudomány. De az is, hogy legyen sajátos kultúrája, amire a világ felnéz. És mellé olyan játékszerek, mint az atomfegyver, a repülőgép-hordozók, műholdak és egyéb katonai kellékek.
A Szovjetunió már szétesett, az Egyesült Államok sokáig egyedül maradt szuperhatalomként, de Kína és India évről évre közeledik hozzá. Ám egyelőre a világ legfontosabb választása az, amelyen eldől, ki és merre vezeti Amerikát tovább.
A választás eredménye legkorábban holnap derülhet ki. Addig is gondoskodunk róla, hogy értsd, mi történik, és mi a tét. De azért lesz ma is egyéb móka, például mindjárt jön Kázmér!