Néhány hete kijött a Coca-Cola karácsonyi reklámja, de a legkevésbé sem nyűgözte le az embereket. A reklámot ugyanis mesterséges intelligenciával készítették, és ennek megfelelően tényleg ciki lett egy kicsit. A kólásüveg úgy néz ki, mintha a 2000-es évek animációjával készült volna, a jegesmedvékről pedig már ne is beszéljünk:
Az egyik marketingigazgató azzal érvelt, hogy a mesterséges intelligencia használatával alkalmazkodnak az új időkhöz. És persze reeeengeteg pénzt, meg időt is spórolnak vele. Pedig régen nem takarékoskodtak a híres kamionos reklámmal, ami közel 30 éve fut a tévében karácsonykor.
A Coca-Cola már 1920 óta (!) készít karácsonyi reklámokat, azaz a kólát és a Mikulást már több mint száz éve összekötötték egymással. De a kamionos reklám, a Holidays Are Coming csak 1995-ben jött ki.
Egy pofonegyszerű ötlet az alapja, amit egy reklámügynökség eszelt ki. A hófödte, sötét tájakon egyszer csak megjelenik néhány ünnepi fényben ragyogó kólás teherautó, az oldalán, hátulján a Mikulás képével. Mindenhol, ahol az autók elmennek, kigyúlnak a fények, az otthonok díszbe borulnak, a természet is felragyog. Néhány ember, aki látja elmenni a kamionokat, egymásra nevet, itt a karácsony, a szeretet ünnepe, összetartozunk, satöbbi, satöbbi.
Nem mondott a Coca-Cola semmi különöset, de ahogy elmondta, az sokakat meghatott. A kamionok eredetileg fehérek lettek volna, de az utolsó pillanatban a tervezők az ikonikus piros szín mellett döntöttek. Az autókat aztán lefestették, fényárba borították és útnak indították. A reklámban szereplő speciális effekteket a Star Wars-filmek mögött álló cég készítette. De nemcsak a látvány számított, hanem a kedves, csilingelő, fülbemászó dallam is. A reklám évről-évre megjelent karácsonykor, mindig egy kicsit más formában. A piros kamion viszont nem maradhatott el.
Magyarországon csak 1997-ben indultak el a kereskedelmi tévécsatornák, azaz az évszázad végére már a magyar nézők is találkozhattak a képernyőn a teherautókkal. Itthon a Holidays Are Coming-ból Ünnepelj ma velünk! lett. Magyarul is készült jó pár feldolgozása az évek során. Ezekben a reklámokban amúgy magyar helyszínek voltak, például a soproni Tűztorony vagy a fővárosi Lánchíd.
A karácsonyi kamionflották aztán kiléptek a képernyőről és időnként feltűntek a világ városaiban is, hogy árasszák magukból az ünnepi hangulatot. Amolyan mozgó reklámok lettek. A 2000-es évek elején az autók turnéra indultak, hogy a rajongók közelről is láthassák a karácsonyi kamionokat, fotózkodjanak velük, és persze kapjanak egy doboz kólát.
A Coca-Cola Christmas Tour azonban kissé felborzolta a kedélyeket az Egyesült Királyságban, ahol azzal vádolták a márkát, hogy az ingyen kólaosztogatással egészségtelen fogyasztási szokásokat népszerűsít a gyerekek körében. Emiatt egyre többen aggódtak, szóval néhány helyszínen betiltották a karácsonyi turnét.
Ahogy már fentebb is írtuk, a Mikulás már több mint száz éve szerepel a kólareklámokban. De az első Télapó, nos, igen szigorúan nézett ki. A szúrós szemmel néző Mikulást az „amerikai karikatúra atyja”, Thomas Nast alkotta meg. De az 1930-as évektől, amikor a Coca már a népszerű magazinokban is hirdetni akart, szükségük volt egy újszerű, kedvesebb Mikulásra. A cég hosszú ideig kereste azt az illusztrátort, aki képes megragadni a Mikulás valódi lényegét.
Végül a svéd és finn gyökerű, Amerikában élő Haddon Sundblomot választották a feladatra. Sundblom egészen 1964-ig készítette a Mikulás-rajzokat a Cocának. Tévhit, hogy a Coca-Cola alkotta meg a modern Mikulást, de az biztos, hogy a cég az elmúlt száz évben hozzájárult ahhoz, hogy a Télapót egy boldog, pirospozsgás, pufi embernek ismerjük.
Források: History Oasis. Coca-Cola. OnBrands.