Sütős-főzős sorozatunkban először arról írtunk nektek, hogyan süssetek muffint. Mivel a héten volt a palacsinta napja, ezért úgy gondoltuk, itt az ideje, hogy a hétvégén mindenki palacsintát egyen. Ám felhívjuk a figyelmet, hogy ez itt a hagyományos, vékony palacsinta receptje, nem az amerikai palacsintáé. Az ugyanis sokkal kisebb, ám vastagabb is, a juharszirup pedig elengedhetetlen tartozéka, ezzel locsolják meg tálalás előtt.
De mielőtt belekezdtek a sütés-főzésbe, mindenképpen beszéljétek meg a szüleitekkel, hogy szerintük ti mit tudtok elvégezni a feladatokból.
Néhány szabály betartása elengedhetetlen, akkor is, ha van felnőtt a közeledben:
- A kések, ollók élesek, óvatosan használd őket.
- A gázsütő begyújtását bízd felnőttre, az elektromos nem veszélyes.
- A tűzhely forró, még véletlenül se nyúlj hozzá! A lábas, és a fazék is az, úgyhogy ha megkeversz valamit, a lábas fülét védőkesztyűben fogd meg.
- A sütő is forró, mindig védőkesztyűvel a kezeden nyisd ki az ajtaját és nyúlj be az ételért. És úgy nyisd ki, hogy a kiáramló gőz ne tudjon megcsapni.
- A forró olaj, étel bugyborékolhat, és ha kifröccsen, megégethet. Legyél körültekintő!
- Ha elektromos eszközzel dolgozol, pl. keverőgéppel, akkor kérj meg egy felnőttet, hogy segítsen.
- A receptek összetevőit mindenképp mutasd meg a szüleidnek, mert lehet, hogy te, vagy valamelyik családtagod allergiás az egyik összetevőre, és ha bekerül az ételbe, akár súlyos bajt okozhat.
Így készül: a palacsinta
Ezekre az eszközökre lesz szükséged:
- konyhai mérleg (ha nincs kéznél mérleg, a neten megtalálod, hogy 1 evőkanálnyi vagy 1 bögrényi liszt kb. hány gramm)
- mérőkancsó
- keverőtál
- fakanál
- merőkanál
- serpenyő
- villa vagy kézi habverő a tojás felveréséhez
- kés vagy konyhai spatula a palacsinta megfordításához
Hozzávalók:
- 20 dkg liszt
- 3 dl tej
- 2 db tojás
- 3 dl szódavíz vagy szénsavas ásványvíz
- egy csipet só
- 2+2 ek olaj vagy olvasztott vaj (2 ek a tésztába, 2 a sütéshez)
Elkészítés:
- Üsd fel a tojásokat, kicsit verd fel őket, majd add hozzá a lisztet.
- Óvatosan, kis adagokban keverj hozzá tejet, majd ha a tej elfogyott, akkor jöhet a víz. Ez eltarthat egy darabig, de légy türelmes, hiszen az a cél, hogy megfelelő állagú, és csomómentes tésztát kapjunk. A megfelelő állag ebben az esetben azt jelenti, hogy a tejnél valamivel sűrűbb tésztára lesz szükség. Ebben sokat segít az elektromos habverő.
- Ha esetleg nagyon csomós maradna a tészta, nyugodtan szűrd át egy tésztaszűrőn.
- Ha készen van a tészta, add hozzá a vajat/olajat.
- Melegítsd fel a serpenyőt, és tegyél bele kevés vajat vagy olajat. Ezt két-három palacsintánként érdemes megismételni, különben leragad a tészta és odaég.
- A forró serpenyőbe önts annyi tésztát, hogy ne legyen túl vastag a palacsinta. Ehhez kicsit forgatni kell a serpenyőt, hogy mindenhova jusson a tésztából. Kb. 1-2 perc után meg lehet fordítani a spatulával a palacsintát, és a másik oldalát is megsütni. (Ehhez nyugodtan kérjetek szülői segítséget, elsőre senkinek se megy.) Akkor jó, ha aranybarnára sült. Nem baj, ha itt-ott foltos!
- A kész palacsintát meg lehet tölteni lekvárral, nutellával, túrókrémmel, fahéjas cukorral és még sorolhatnánk. Csak a fantázia és az ízlésetek szab határt.
Ebben a videóban megnézhetitek azt is, hogyan lehet a levegőbe dobva megfordítani a palacsintát: