Honnan ered a csokit vagy csalunk?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Egyre népszerűbb nálunk is az a – főleg amerikai – szokás, amikor a gyerekek jelmezt öltenek Halloweenkor és házról házra járnak, hogy csokit vagy cukorkát gyűjtsenek a szomszédoktól. Ha nem kapnak, akkor valamilyen játékos csínyt követnek el. Erre viszont általában nem kerül sor. A csokit vagy csalunk, ami angolul trick or treat sokkal ősibb, mint gondolnánk. És nem is az Egyesült Államokból származik.

Egészen a keltákig nyúlnak a gyökerei. Ők egy ókori, főleg Közép- és Nyugat-Európában élő, indoeurópai nép voltak. Nekik volt a Samhain nevű ünnepük. Ez a sam (nyár) és fuin (vég) szavakból áll és nyárvéget jelent, vagyis a tél kezdetét. Ekkor fejezték be a mezőgazdasági munkákat, és jöhetett egy kis pihenés.

A kelták hite szerint a Samhain előtti éjszakán eltűnik a határ a mi világunk és a szellemvilág között. Szellemek (halottak, természetfeletti lények) szabadon járkálnak közöttünk. Az ő megbékítésükre öltöztek be állatbőrből készült jelmezekbe. A szegények csoportokban jártak házról házra, énekeltek, verset mondtak, hogy elűzzék a háztól a rossz szándékú szellemeket. Ezért cserébe pedig kaptak egy kis kaját.

Később, a 19. században az íreknél kezdték el a fiatalok, gyerekek csinálni ugyanezt, pénzt, csokit vagy más finomságot remélve. Ugyanis a kelták a mai Írországig és Skóciáig is eljutottak. Írország ősi kelta föld volt, a Kelták szigetének is hívták.

Amerikába is ír bevándorlókon keresztül jutott el a szokás. Az ott élő ír és skót közösségek élesztették újjá a beöltözést és a szellembékítést. Így lett az 1920-as évekre a csokit vagy csalunk népszerű halloweeni szokás.

Csakhogy először több volt a csalunk, mint a csokit, és a fiatalok nem csínytevéseket követtek el, ha nem kaptak, hanem egyenesen vandálkodtak, loptak. És ez már gondot okozott Amerikában. Ekkor volt a nagy gazdasági világválság, sokan elszegényedtek, és kihasználva ezt az ünnepet, erőszakkal akartak pénzt vagy mást magukhoz venni. Állítólag emiatt kezdték el szűkebb körben tartani, azaz csak a szomszédokhoz, ismerősökhöz bekopogtatva a csokit vagy csalunkat.

A második világháború alatt volt egy pár éves szünet is. A cukoradagok korlátozása miatt nem igazán volt elég édesség, amit adhattak volna. De később újraéledt a trick or treat, és mára már az Egyesült Államokban a Halloween az, amire az emberek a második legnagyobb összeget költik. Az első persze a karácsony.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Epilepsziás vagyok – olvasói levél

„Bármikor lehet rohamod, és meghalhatsz.”

Lesz-e baja Magyar Péternek a hangfelvételektől?

Vajon elnézik-e neki, hogy egy modortalan lókötő?