Híres emberek és az ő mentális egészségük – könyvet ajánlunk

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Sokszor írunk nektek a mentális egészségről, és arról is, hogy milyen hírességek osztották már meg a világgal, hogy valamilyen mentális zavarral élnek. Greta Thunberg, a svéd klímaaktivista ismert példa erre. Ő 11 évesen esett komoly depresszióba, egy idő után pedig már nem evett és alig beszélt. Rövidesen sokat romlott az egészsége, tíz kilót fogyott. Greta Thunbergnél az orvosok Asperger-szindrómát, evészavart és kényszeres-rögeszmés zavart (OCD-t) diagnosztizáltak.

Egy gyönyörűen illusztrált kötet most összegyűjtött húsz olyan híres embert, akiket nem állított meg semmilyen betegség, diagnózis vagy tünet abban, hogy kiváló dolgokat vigyenek véghez. A mentális betegségek átmeneti vagy hosszú távon bárki életében megjelenhetnek, de ez nem jelenti azt, hogy ettől még ne élhetnének boldog, teljes életet.

A Sebezhető és erős – 20 híres ember mentális egészsége című könyv kamaszoknak és felnőtteknek egyaránt szól. Azért ezt a címet kapta, mert az emberi lélek is ilyen: sebezhető, mert érzékeny, és egy rakás dolog felboríthatja az egyensúlyát, de erős, mert képes felülkerekedni a nehézségeken – írja a szerző, Rachael Davis a kötet hátulján.

Fotó: Nyitott Akadémia / Facebook

Néhányan úgy gondolják, hogy a gyerekeknek még nem kell ilyen „nehéz” dolgokról tudniuk. Nos, az igaz, hogy szerencsés felállás, ha egy gyerek egyáltalán, még a környezetében sem találkozik mentális betegségekkel, de erre viszonylag kicsi az esély. Magyarországon tele vannak a gyermekpszichiátriák tizenévesekkel. Nekik is voltak, vannak, lesznek iskolatársaik, rokonaik, barátaik, akik ha egy kicsit is képben vannak néhány alapfogalommal, máris rengeteget segíthetnek!

A Sebezhető és erős lapjain Michelangelótól kezdve Marie Curie-n át Serena Williamsig egy sor művészt, tudóst, és sportolót ismerhetünk meg, akik valamilyen mentális zavarral éltek, élnek. Persze Michelangelónak a 16. században nem lehetett hivatalos papírja arról, mi történik vele, de az életrajzaiból, leveleiből a tudósok már tudnak következtetni.

A könyv szerzői közérthető, rövid történeteken keresztül szemléltetnek egyes állapotokat, majd ki is fejtik a jelentésüket. Mik azok az evészavarok? Mi az a depresszió és milyen tévhit kapcsolódik hozzá gyakran? Egyáltalán mit jelent az, hogy trauma? Mert néha könnyen dobálózunk ezekkel a szavakkal, „tiszta depis lettem”, „traumatikus élmény volt”, szóval érdemes képben lenni azzal, mit is jelentenek ezek.

Fotó a könyvből.

Már csak azért is, hogy ennek tudatában mi is könnyebben azonosíthassuk az érzéseinket, és megtanuljuk felismerni, ha a lelkünk nincs jól.

A könyv egyszerűen magyarázza el a legfontosabb tudnivalókat, a hátsó szószedetben pedig egy sor, a témához kapcsolódó fogalmat is megismerhetünk. És kiderül az is, miért nem oké viccelni azzal, hogy valakit őrültnek, elmebetegnek vagy bolondnak nevezünk. Röviden azért, mert ezzel csak felerősítjük a hamis hiedelmeket a mentális zavarral élőkről.

Ilyen például a tévéből jól ismert fordulat: hogy a skizofréneknek szinte mindig több különböző, agresszív, egymást váltogató énje van. Nos, ez így ilyen formában egyáltalán nem igaz. Ahogy a bipoláris depressziónak sem az a fő jellemzője, hogy valakinek percről percre változik a kedélyállapota.

Fotó: Pixabay

Nagyon sokszor azért olyan nehéz a mentális zavarokról beszélgetni, mert még a megfelelői szavaink sincsenek meg hozzá. Vagy félünk, hogy valamit rosszul mondunk a témában, és azzal megbántunk valakit. És ahogy a könyv is rávilágít, az, ahogy erről a témáról beszélünk, nagyon fontos kérdés.

Ugyanis szerepe van abban, hogy le tudjuk-e bontani a félreértéseket, a tévhiteket. Hogy oda tudunk-e fordulni azok felé, akik a szokásostól valamennyire eltérően viselkednek. Ez a könyv jó kiindulási alap ehhez! De ahogy a könyv szerzője, úgy mi is arra kérünk, hogy a kötetet a családoddal vagy egy megbízható felnőttel olvasd el, hogy meg tudjátok beszélni, hogyan hatott rád az, amit megtudtál.

Rachael Davis: Sebezhető és erős – 20 híres ember mentális egészsége. Illusztrálta: Islenia Mil. Kulcslyuk kiadó, 2024.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Szerkeszd te is a Kispolgárt!

Legyen több ufó? Több politika? Sport? Film? Neked írjuk, te döntesz!

Hó reggelt!

Ördögünk van ma!

Rejtélyes drónok tartják izgalomban Amerikát

Senki sem tudja, honnan jönnek, de jönnek.