A McDonald’s a világ egyik leghíresebb gyorsétterem-lánca, világszerte közel negyvenezer Meki működik. Az egész úgy kezdődött, hogy egy testvérpár, Richard és Maurice McDonald nyitott egy büfét Kaliforniában, ahol hotdogot és hamburgert árultak. A büféből aztán 1940-ben étterem lett. Egyre több hamburger fogyott, mellé pedig nagyon jól ment a fagyi alapú turmix is. Ez fel is tűnt egy alapvetően turmixgépeket gyártó üzletembernek, és beszállt a cég vezetésébe. Vele nyitották meg az első gyorséttermet Kalifornián kívül, Chicago elővárosában, 1955. április 15-én. A többi már történelem.

Az első McDonald’sban mindössze ötféle ételt lehetett kapni. A hamburger, sajtburger és sült krumpli mellett ott volt már az étlapon a halas szendvics is. De még lehetett kapni marhasültet, ami azóta rég kikerült a választékból. Az étterem népszerűségét leginkább a színes, vidám, modern megjelenése okozta. A védjeggyé vált aranysárga boltív és később főleg a bohóc volt az, ami becsábította a fiatalokat.
A Meki bohócát 1960-ban találták ki. Először 1963-ban szerepelt a tévében, egy washingtoni helyi csatorna reklámjában. Abban még Bozónak hívták, és azt üzente a gyerekeknek, hogy kérjék meg a szüleiket, hogy vigyék el őket a McDonald’sba.

A bohóc védjegy a kétezres évek elejéig működött, aztán ahogy nőtt a gyerekkori elhízás aránya, úgy csökkent a bohóc népszerűsége is. 2011-ben egy 550 orvosból álló csoport hirdetésben kezdte követelni, hogy küldjék „nyugdíjba” a figurát, mert a gyorsételek tukmálása az egyik oka a gyerekek elhízásának.
Az se tett jót a figurának, hogy a bohócok népszerűsége amúgy is jelentősen csökkent. Főleg azért, mert horrorfilmek karaktereként ábrázolták őket. Az étterem pedig nem akarta, hogy bármilyen negatív gondolatot kössenek hozzá, ezért 2016-ban kivonták a bohócot a forgalomból.
Európában egyébként csak négy olyan ország van, ahol nincs McDonalds, ezek Izland, San Marino, Észak-Macedónia és Albánia. 2022-ben Oroszországból is kivonultak az Ukrajna ellen indított háború miatt. Magyarországon 1988-ban, a Kádár-korszak legvégén Budapesten nyílt meg az első Meki. Az akkori legnagyobb és legdrágább szendvics, a Big Mac 43 forintba került.
Kiemelt kép: Az első chicagói Meki ma múzeum. Forrás: Wikipedia