Halottas villamos? Prágában ilyen is volt!

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Írtunk már a budapesti tehervillamosokról, a Mukikról, sőt tehertrolikról is. Ma egy még különlegesebb járművet mutatunk be: a villamos halottaskocsit.

A temetkezés egy szakma és egy iparág, különösen amióta városok vannak. Persze a temetkezési vállalkozók diszréten működnek, nem szokták plakátokon hirdetni a legmenőbb koporsókat. De rengeteg a tennivaló a halál környékén. A halottat például el kell juttatni a temetőbe.

Ezt ma már kizárólag autókkal végzik, jellemzően nagyobb kombik szállítják a halottat a temetőig. Régen viszont nem volt elég autó. A már említett tehervillamosok is azért voltak fontosak, mert a villamoshálózat viszont megbízhatóan működött.

Prágában, Csehország fővárosában ezért merült fel a 20. század elején, hogy villamost használjanak halottszállításra. Mivel a legtöbben a kórházakban halnak meg, a villamosnak a kórház és a temető között kellett járnia. Az első világháború kezdetével (1914) megakadt a tervezés. Hamarosan megjelentek viszont a mentőautókat helyettesítő villamosok. Ezek a vasútállomásokról hordták a sebesülteket a kórházakba.

A háború végén aztán megvalósult a halottszállító villamos is. A feketére festett kocsi az egyik katonai kórház és a temető között közlekedett.

A villamost két részre osztották. Az egyikben utazott a koporsó és legfeljebb nyolc kísérő, meg a koszorúk. A másikban pedig a pap foglalt helyet. Lehetőség volt arra, hogy az egyházi búcsúztatást menet közben végezzék el.

A különleges járművet a csehek Fekete Máriának nevezték el. 1917-től 1919-ig működött, ezalatt 1042 halottat vitt végső nyughelyére.

A Fekete Mária sajnos nincs már meg. A háború után visszaalakították személyszállító kocsivá, később tolatómozdonynak használták, majd szétbontották. A képeken számítógépes grafikával keltették életre a kocsit. A cseh főváros amúgy nem az egyetlen volt, amely halottszállító villamost alkalmazott: működtek ilyenek az Egyesült Államokban és Olaszországban is.

Elektromos halottaskocsit egyébként Magyarországon is gyártottak, de az nem sínen közlekedett. Arról a történetről itt olvashatsz.

(Képek: Adam Bartas 3D-modellje)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Új magyar szentet avathat az egyház

Márton Áron püspöknek még három csodát kell tennie ehhez a túlvilágról.

Szent jó reggelt!

Jézus, gyilkosság, szentek. Lesz ma minden!