Elstartolt az éjjel-nappal látható közérzeti kiállítás, az ARC

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Szeptember 13-án megnyílt az ARC kiállítás. Ezt több mint 20 éve minden ősszel megrendezik Budapesten. A szervezők szokásosan megadnak egy pályázati témát, amit az alkotók feldolgozhatnak az óriásplakátokon, de más ötlettel is lehet pályázni. Bárki készíthet plakátot és nevezhet a versenyen, aki frappáns gondolatokkal és kreatív vizuális ötletekkel tud hozzájárulni a kiállításhoz. A helyezésekről a szakmai zsűri dönt, de egészen október 13-ig közönségszavazás is zajlik a neten.

Az idei téma a család volt. A „család” rettentően átpolitizált fogalomnak számít manapság, a kormány és körei ugyanis rendszeresen kifejtik a véleményüket arról, hogy mit is jelent a család. Például, hogy „az apa férfi, az anya nő, egy férfi, egy nő alkot családot”. Az erős kormányzati nyilatkozatok miatt sokan érezhetik úgy, hogy kiszorulnak a hagyományos családmodellből. Hogy az ő családjuk „nem felel meg” annak, amit a kormány ezzel a fogalommal kapcsolatban meghatároz. A magyar közéletben ez egy rendszeresen visszatérő vita.

A kiállítás erre a gondolatra válaszolva tette fel a kérdést a pályázat kiírásakor. „A család az vajon mi? Te tudod? Nemzetünk nagyjai tudni vélik, de ezt ők sem gondolhatják komolyan. A család az kaotikus, alakváltozó, meghatározhatatlan és megfoghatatlan közeg, ami egyszerre a legnagyobb boldogság és a legnagyobb teher. Mert miből másból vennénk a motivációt az életünkhöz, ha nem abból a szeretetből, együttlétből, abból a tonnányi konfliktusból, a családtól kapott jó és rossz mintákból, az örömből és fájdalomból, amit kapunk a családunktól?” – írták.

A szervezők azzal érveltek, hogy a család fogalma az aktuális értelmezés kérdése, és nem mindig a vérségi kötelékekről szól. „Mert ki a testvér? Ki a nagyi? Ki a keresztapa, a nagybácsi, az unokahúg? Hogy férhet bele, hogy a tanárod vagy a szomszéd anyáskodik feletted, és ez neked még be is jön? Hogy a legjobb barátodra úgy tekintesz, mint a kedvenc testvéredre? Hogy a portásnéniről úgy gondoskodsz, mintha a nagymamád lenne?” – kérdezték.

Volt, aki arra reagált a plakátjával, hogy mennyire megváltozott a család fogalma: a fészekben ma már sokféle tojás van és azt sokféle tyúk veszi körbe.

Fotó: ARC Kiállítás

Volt, aki azt dolgozta fel, hogy mennyi magyar gyerek él ma olyan családban, ahol valamelyik felnőtt iszik. Erről a témáról itt írtunk nektek bővebben.

Fotó: ARC Kiállítás

Volt, aki a magyar politikusok családi címereit alkotta meg:

Fotó: ARC Kiállítás

És volt, aki arról csinált plakátot, hogy mi kerülhetne egy magyar nő babaváró listájára. Például nem csak pelenka és cumisüveg, hanem működő egészségügy, amiben nyitva vannak a szülészetek és ahol van elég orvos.

Fotó: ARC Kiállítás

De ahogy fentebb is írtuk, nem csak a családi témákkal pályáztak az alkotók. A Borz-díjas (vagyis a legkedélyborzolóbb) alkotás például Magyar Péterről szólt. A Magyar pétermesék című alkotása a Magyarországon zajló eseményekre reflektál, megjelenik benne az igazmondó juhász (Magyar Péter), a füttyszóra táncra perdülő menyecskék (Varga Judit és Novák Katalin), a magyarság tettre kész büszke lovasai (Szijjártó Péter külügyminiszter és Gulyás Gergely miniszterelnökség-vezető), a lángoló poklokból kilovagoló ördögi propaganda (Rogán Antal) és az óperenciás tenderek királya és királynéja (Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea).

Fotó: ARC Kiállítás

A plakátok október 13-ig az újbudai Bikás parkban megtekinthetők éjjel-nappal. (ARC Kiállítás, hvg.hu)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Rejtélyes drónok tartják izgalomban Amerikát

Senki sem tudja, honnan jönnek, de jönnek.

Boldog szülinapot, Kispolgár!

Egyévesek lettünk, és növünk tovább. Köszönjük nektek!