Egymást követő földrengések sújtják Szantorinit, menekülnek a lakosok

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Több ezer földrengés rázta meg az elmúlt napokban Görögország egyik népszerű szigetét, Szantorinit. A legerősebb egy Richter-skála szerinti 5,2-es erősségű rengés volt szerda este.

A hatóságok szerint több mint 11 ezer ember hagyta el a szigetet, 7 ezren kompokkal, 4 ezren repülővel távoztak. Nagyobb károkról eddig nem érkeztek hírek, de a kormány óvatos, az iskolákat bezárták. Elővigyázatosságból 51 tűzoltó, egy tűzoltóhelikopter és légimentők is érkeztek a szigetre.

A görög szakértők szerint nem lehet kizárni egy 6-os, vagy annál nagyobb erősségű földrengést a következő napokban. Az athéni Geodinamikai Intézet igazgatója, Vaszilisz Karasztatisz szerint aggasztóan alakulnak a dolgok, ezért egyelőre nem tudják megnyugtatni az embereket.

Honnan jön a földrengés?

A földrengések a földkéreg lemezeinek mozgásai következtében jönnek létre. Amikor a kőzetlemezek találkoznak, a súrlódás hatására energia halmozódik fel: ha az energia felszabadul, akkor lökéshullámokat, vagyis földrengéseket okoz.

A földrengések előrejelzése tudományosan nem lehetséges. A szakértők egyelőre nem tudják, hogy a Szantorini és Amorgosz szigetek közötti szeizmikus aktivitás egy lényegesen nagyobb földrengés előjele lehet-e, vagy csupán egy kisebb és közepes erősségű rengéssorozat része. A szeizmikus tevékenység a Föld belső folyamataira utal, amelyek során az energia felszabadulásával járó mozgások és rengések következnek be. Alább egy angol nyelvű magyarázóvideó róla:

Görögország a világ szeizmikusan igen aktív részén fekszik, és gyakoriak a földrengések. De rendkívül ritka, hogy az ország bármely részét ilyen intenzív, hullámokban érkező rengések sújtsák. Szantorinin az utolsó nagyobb rengés 1956-ban volt. Akkor a 7,5-es erősségű földrengést egy 25 méter magas cunami követte. Legalább 53 ember meghalt és több mint 100 megsebesült, a szigeten a házak egyharmada összedőlt.

Kivárnak és óvatosak a görögök

Szantorini iskolái péntekig zárva maradnak. A sziget évente turisták millióit fogadja, de most holtszezon van. Azaz a menekülők többsége helyi lakos, vagy dolgozik a szigeten. A hatóságok arra kérték az embereket, hogy ne közelítsék meg az elhagyott épületeket, és válasszanak biztonságos útvonalakat a közlekedéshez.

Fotó: Berard Gagnon/Wikipedia

A szomszédos szigeteken, Míkonoszon, Léroszon, Szíroszon és Pátmoszon a hatóságok szintén bezárták az iskolákat a héten.

Szantorinin a nyilvános rendezvényeket betiltották, és a sziklák tetején lévő területekre sem szabad belépni. A hatóságok jelenleg ellenőrzik az úthálózatot, az áramszolgáltató pedig csapatokat és felszerelést küldött a szigetre, hogy tervet készítsenek egy esetleges áramkimaradás esetére.

Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök nyugalomra intette a lakosokat, és arra kérte őket, hogy kövessék a hatóságok utasításait. A fejleményekről a Kispolgár is beszámol majd.

(AP, BBC)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Gázszag volt a metróban, holnap jön Orbán Viktor évértékelője – híradó

Csehek remekeltek Plzenben, elesett a Ferencváros az EL-ben. Plusz zsebibabák.

Fáraó sírjára bukkantak Egyiptomban

Utoljára 1922-ben történt hasonló felfedezés, amikor megtalálták Tutanhamon sírját.