Az ölelés néha jobb egy fájdalomcsillapító tablettánál is?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Január 21-én volt az Egyesült Államokban az ölelés napja. Az ölelés jó dolog, ha olyannal csináljuk, akit szeretünk! Legyen szó testvérről, szülőről vagy barátról, biztos te is érezted már azt, hogy boldogabb voltál, miután őszintén megölelted őket. (Az ölelést persze nem mindenki élvezi, de erről később.)

Arról már korábban is születtek kutatások, hogy az ölelésnek milyen jótékony hatásai vannak az egészségre. Ennek főként az az oka, hogy ölelkezés közben oxitocin nevű hormonok szabadulnak fel a testünkben. Ez amolyan jó érzést keltő anyag, aminek a segítségével úgy érezzük, kötődünk a körülöttünk lévőkhöz. Vagyis segít nekünk abban, hogy érzelmi kapcsolatot alakíthassunk ki másokkal. A testünkben ilyenkor csökken a kortizol-, vagyis a stresszhormonszint, illetve sokkal könnyebben gondolkodunk pozitívan.

Fotó: Unsplash

A fizikai érintés növeli a dopamin- és szerotoninszintünket is, amelyek segítenek a hangulat szabályozásában, valamint a stressz és a szorongás enyhítésében. Sőt, az ölelés alacsonyabb pulzushoz és vérnyomáshoz vezethet.

Még egy fontos eredmény

Néhány évvel ezelőtt kiderült még egy meglepő hatása az ölelésnek: képes csökkenteni a gyulladást a szervezetben. Dr. Lisa Dahlgren, a Sam Houston Állami Egyetem professzora a kutatáshoz 20 fiatal, egészséges felnőttet választott ki. A kutatótársaival együtt nyálmintát vettek a fiataloktól, és dokumentálták, hogy az alanyok hány ölelést kaptak egy nap. Két hét eredményeit összesítve arra jutottak, hogy a szervezetekben lévő apró gyulladások jól gyógyulnak az öleléstől.

A legszomorúbb eset az, amikor valaki szeret ölelkezni, de nincs neki kivel. Talán láttál már példákat arra, hogy nagy eseményeken, forgalmas állomásokon néhányan „Free hugs!” vagyis ingyen ölelés feliratú pólót hordanak. Ők általában szívesen megölelnek mindenkit, akinek szüksége van rá.

Sőt, léteznek már hivatásos ölelésterapeuták is. És ez nem vicc. Ahhoz, hogy valaki hivatásos ölelgető legyen, képzésen kell részt vennie és tanúsítványt kell szereznie. A képzéseken megtanítják neki az ölelkezés művészetét és tudományát, illetve azt, hogyan kell határokat szabni a fizikai kontaktus során.

Nem meglepő módon egy ilyen terápián ölelkezés zajlik, ami segíthet a kliensnek ellazulni és túllépni a feszültségen. Az ilyen terápiáknak egyébként nagyon szigorú szabályai vannak. Bizonyos helyeken tilos megérinteni egymást és nagyon kell ügyelni a személyes higiéniára is.

Tudnivalók ölelés előtt!

  • Az ölelés nagyszerű nem verbális módja a kapcsolatteremtésnek. Hiszen általa szavak nélkül is képesek vagyunk támogató és megnyugtató érzést nyújtani valakinek.
  • A szakértők szerint fontos, hogy az ölelést ne érezzük rutinszerűnek vagy házimunkának. Jelen kell lenni a pillanatban.
Fotó: Unsplash
  • Átlagosan 1-5 másodpercig tart egy ölelés, de ahhoz, hogy hatékony is legyen, állítólag 5 és 10 másodperc közötti időtartamra van szükség.

Persze az ölelés csak akkor fejtheti ki a jótékony hatásait, ha olyannak adod, aki vágyik rá. Néhányan nem szeretik, ha hozzájuk érnek, de legalábbis nem élvezik az ölelést, és ezt illik tiszteletben tartani. Ha tudod egy barátodról vagy családtagodról, hogy érzékeny a fizikai kontaktusra, akkor hozzá egy kicsit másképp kell közelítened. Ha pedig nem vagy biztos a dolgodban, kérdezd meg a másikat, hogy megölelheted-e!

Források: BBC. Healthline. Cleveland Clinic.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Tartalmas szórakozást!

Jó reggelt!

Góóóóóóóóól!