Egyedülálló kutatást végeztek az Oxfordi Egyetem tudósai: az egész állatvilágot nézve bizonyították be, hogy minél társasabb lény egy faj, annál tovább él. Ehhez 152 különböző faj demográfiai jellemzőit vizsgálták meg a medúzáktól az emberekig.
A kutatók arra jöttek rá, hogy minél szociálisabb egy faj, annál több pozitív hatás éri. A szaporodástól kezdve az egészségén át a várható élettartamára is kihat az, ha csoportban él.
De miért is? Társas lényként a javakat/erőforrásokat meg lehet osztani, könnyebben meg tudják védeni magukat, és támogatást kapnak az utódok felnevelésében.
A hátulütője? A szoros közösségekben az egyének nehezen alkalmazkodnak a gyorsan változó környezethez, könnyebben terjednek a betegségek. Nagyobb lesz a verseny, és kialakul a társadalmi hierarchia – ezek pedig mind (ahogyan az embereknél is tapasztalható) stresszhez vezethet.
A kutatás ennek ellenére arra jutott, hogy még így is inkább megéri társas lénynek lenni, és ez a hosszabb élet titka.
A kutatás egyik vezetőjét, Rob Salguero-Gómez többek közt a koronavírus-járvány hatásai inspirálták. Szerinte az mutatta meg, hogy az elszigeteltségnek milyen durván negatív hatásai vannak egy olyan, erősen szociális fajnál, mint az emberek. A mostani kutatás pedig bebizonyította, hogy az egész állatvilágra nézve is előnyösek a társas kapcsolatok. (phys.org)