A napokban a brit sajtó felkapta az egyik legmegosztóbb magyar ételt, a zsíros kenyeret. Október elején a Ferencváros focicsapata a Tottenhammel játszott Európa Liga-mérkőzést, a meccs az angolok 2:1-es győzelmével zárult. Az egyik brit napilap a meccs kapcsán írt arról, hogy milyen kajákat lehetett vásárolni a Fradi stadionjában. A zsíros kenyéren teljesen kiakadt a lap, azt írták róla, hogy megvan az egyik esélyese a legundorítóbb stadionkaják versenyének. A cikk szerzője szerint a drukkerek elvárnák, hogy színvonalasabb kajákat kapjanak. Emlékeztetett arra is, hogy a Tottenham stadionjában sütőtökös, fenyőmagos raviolit is lehet enni bazsalikomos pesztóval.
Az angol kommentelők úgy reagáltak a zsíros kenyér képére, hogy az olyan, mintha egy ötéves csinálta volna. De olyan szurkoló is akadt, aki leírta, hogy neki ízlett és olyan is, aki azt írta, hogy a nyolcadik sör után kifejezetten jól esett neki a zsíros kenyér. Az árára pedig senki nem panaszkodott. A Fradi stadionjában 380 forintba, nagyjából 85 pennybe került a zsíros deszka lila hagymával, ez angol viszonylatban elképesztő olcsónak számít.
Miért is eszünk zsíros kenyeret?
A zsíros kenyér népszerűségét nálunk is az olcsósága adta, bár ma már nem is olyan olcsó a jó minőségű kenyér és a zsír, mint néhány évtizeddel ezelőtt. És mivel egy-egy zsíros deszka elfogyasztása után viszonylag kevesen vannak, akik órákig kapálnak a földeken, ma már inkább egészségtelennek tartják. Nem csoda, hiszen az általa bevitt kalóriamennyiséget nem igazán dolgozza le az ember a számítógép előtt ülve. A népszerűségének pedig nem tett jót az sem, hogy rengeteg más étel elérhető. Manapság a gyerekek sem ezt viszik magukkal uzsonnára és az élelmezéssel foglalkozó szakemberek sem szokták betervezni az egészséges diétába.
Ennek ellenére a zsíros kenyér még tartja magát, hiszen azt kevesen vitatják, hogy nagyon finom tud lenni. Van ám hivatalos receptje is, ami azzal kezdődik, hogy végy néhány szelet ropogós héjú friss fehér kenyeret. Ezt a kaját ugyanis felesleges megcsinálni rozskenyérből vagy bármilyen más kenyérből, egyszerűen nem lesz jó. Feltétnek lehet sertés-, liba-, vagy kacsazsírt használni. Az a jó, ha a zsír szobahőmérsékletű. Erre jöhet még a felkarikázott, kicsit megsózott lilahagyma. Persze van, aki a pirospaprikára esküszik, megint mások kovászos uborkával vagy a ma már nagyon retrónak számító Piros Arannyal (ez egy tubusban kapható paprikakrém) dobják fel a zsíros deszkát. De ez már tényleg ízlés kérdése.
Régen is szerették
Azt nem tudni pontosan, ki kente meg az első zsíros kenyeret, de az biztos, hogy több évszázaddal ezelőtt történt, valószínűleg a török hódoltság idején. Akkoriban ugyanis a törökök szinte minden háziállatot elvettek a parasztoktól, a sertést kivéve, azt ugyanis a vallásuk miatt nem ehették meg. A korabeli emberek pedig a malac minden részét hasznosították, így a zsírját is. Ezt nemcsak ették, hanem felhasználták például kenőcsnek is, sőt, gyertyát is készítettek belőle.
A zsíros kenyér költőket is megihletett, Fazekas Mihály (1766-1828) például így írt a Hortobágyi dal című versében:
Óh én édes Istenem!
Adj jó békességet,
Fordíts el országunkról
Döghalált, inséget,
Hogy ehessük békével
Zsíros kenyerünket.
És József Attila is rögtönzött a zsírról egy verset:
Vásárhelyről disznó jő,
fazekunkban disznó fő,
hurka, kolbász, májas, véres:
illik annak, aki éhes, –
ahogy futnak szagos percek,
ütemükre hurka serceg,
szag folytán eszembe jutsz te
(ez a célzás – ajaj! – hucpe)
szánk zsíros mosolytól fényes,
ahogy rád gondolunk, édes.
A fanyalgó angol szurkolóknak pedig azt sem szabad elfelejteniük, hogy egy csomó országban szokás a kenyeret valamiféle zsiradékkal fogyasztani. A vajas kenyér még náluk is gyakori, az olaszok és a spanyolok pedig olívaolajba tunkolják a kenyerüket. Nálunk pedig már van olyan felső kategóriás étterem, ahol az étlapon is szerepel. Igaz, azon kaviár is van.
dailymail.co.uk, nosalty.hu, sokszinuvidek.24.hu, streetkitchen.hu