Te is órákat töltesz azzal, hogy céltalanul pörgeted a TikTok vagy Insta-folyamodat? Ha igen, akkor nálad is zajlik az agyrohadás, ami az év szava lett az Oxford Egyetemnél.
A brain rot, vagyis agyrohadás annak a szokásnak a hatását fogalmazza meg, amit a közösségi média túlfogyasztása okoz. Itt nem arról van szó, amikor adott céllal keresünk meg valamit a neten, tájékozódunk, hanem amikor ott felejtjük magunkat a képernyő előtt, és már arra sem emlékszünk, mit is keresünk. Csak céltalanul pörgetünk.
A szó használata 230 százalékkal növekedett egy év alatt, ezért esett rá a választás. Na meg azért, mert a szakemberek szerint tökéletesen leírja a kort, amiben élünk. Ennek ellenére a szó első feljegyzése nagyon régről származik: 1854-ben írta le először Henry David Thoreau a Walden című könyvében. Ő ezzel kritizálta az akkori társadalmat, amiért elutasítják a komplex gondolkodást, és lusták ahhoz, hogy mélyebb gondolatokkal foglalkozzanak. Úgy fogalmazott, hogy a krumpli megrohadása sokkal jobban érdekli az embereket, mint az agy rohadása, ami pedig sokkal veszélyesebb és fontosabb.
Az agyrohadás, bár viccesen hangzik, egyáltalán nem az. Az emberek intellektuális és mentális képességének romlását foglalja magában, amit a fent említett céltalan és felesleges infódömping okoz. Érdekes, hogy a leginkább érintettek, az alfa- és z-generációsok között népszerű a kifejezés. Ami azt is jelenti, hogy érzik, ez a fajta fogyasztás és közösségi média-függőség nem okés. És rengeteg káros hatása van a mentális egészségünkre. Ha ti is érzitek, hogy vissza kéne vennetek a tiktokozásból, ide kattintva olvashattok detox-tippeket.
A shortlisten még a demure és a romantasy is szerepelt. Előbbiről itt írtunk, utóbbi pedig egy műfaj (filmes vagy könyves), amiben romantikus és fantasy elemek keverednek.
Az év szava már a Cambridge Egyetemnél is kijött. Ez a manifest lett, és itt olvashattok róla bővebben. (BBC)