Aki űrhajós szeretne lenni, annak át kell mennie a pisi-kaki teszten

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Még mielőtt bárki elkattintana a cikk vélhetően gusztustalan részei miatt, meg kell nyugtatnunk kis olvasóinkat: megkímélünk titeket tőlük. Pusztán arról van szó, hogy a NASA egyik asztronautája elárulta: annak, aki az űrbe akar menni, át kell mennie a Földön egy pisilési és kakilási teszten.

Az űrben egyáltalán nem olyan egyszerű egyik művelet sem, és sok gyakorlásra van szükség idelent ahhoz, hogy jól menjen.

Az űrhajósok kiképzése meglehetősen szigorú: a jelöltek számára szimulálják a mikrogravitációs környezetet, hogy megtanulják, hogyan kell működtetni és karbantartani az űrállomás moduljait. José Moreno Hernández volt NASA-asztronauta szerint azonban létezik egy kevésbé emlegetett tréning is: a pisilés és kakilás modul – ahol vizsgát is kell tenni.

A Földön a pisit és a kakit a gravitáció a WC-be irányítja, majd ott várakozik, mielőtt elbúcsúzunk tőle. A Nemzetközi Űrállomás mikrogravitációs környezetében a folyadékok és a szilárd anyagok ott lebegnek, ahol hagyták őket – ez pedig különösen bosszantó lehet ürítés után.

Unsplash

Ahogy az IFL Science is emlékeztet, az Apollo-missziók kezdeti időszakában a NASA nem sokat gondolkodott a pisilésen és kakiláson. Amikor az első amerikai ember felment az űrbe, nem gondoltak arra, mi lesz, ha majd mosdóra kell mennie, mivel az utazást rövidnek tervezték.

A hosszabb utazásokhoz azonban kellett valamilyen megoldás. Az Apollo 12 előtt az űrhajósok elsősorban gyűjtőzsákokkal mentek vécére. A férfiak még csak-csak megoldották, hogy abba pisiljenek, a székletgyűjtő zsákot pedig a fenekükhöz tartották, amíg elvégezték a nagy dolgukat. Később azonban gondolni kellett a női űrhajósokra is – most pedig már korszerű mosdóhelyiség van a Nemzetközi Űrállomáson, amit vákuumtömlők segítségével üzemeltetnek. Ebben a videóban elmagyarázzák, hogy működik:

A legújabb űrvécé-technológia egyébként bő 23 millió dollárba kerül.

José Moreno Hernández volt űrhajós szerint jobb, ha ügyesen céloz az ember odafent. „Némi megszokást igényel a dolog. És nem viccelek, van egy tanóra, ahol az ürítést vesszük. Tanfolyamon veszel részt a mosdóba járásról, és addig nem engednek tovább, amíg nem tudod elvégezni a kis-és nagydolgodat!” (IFL Science)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Boldog szülinapot, Kispolgár!

Egyévesek lettünk, és növünk tovább. Köszönjük nektek!

Kalmopyrin a málnaszörpben

A Kreatív interjúja az egyéves Kispolgárról, nehézségekről, tervekről, hőbörgésről.