A számítógépes játékok piaca ma már nagyobb, mint a filmeké. Szinte mindenki játszott már a gépen. A világ leggazdagabb embere, Elon Musk gyakran megosztja gamer tapasztalatait az interneten. Ám a játékok többsége, mivel izgalmas akar lenni, stresszes élmény. Az embert előbb-utóbb fenékbe lövik, országát lerohanják, megharapja egy zombi. A Stardew Valley azoknak készült, akik játék közben pihenni akarnak.
A játék kilenc éve jelent meg, de folyamatosan fejleszti a mögötte álló, ConcernedApe (AggódóMajom) néven futó programozó. Már az alaptörténet is arról szól, hogy a nagyvállalati robotmunkában megmukorodott főhős örököl egy farmot a nagyapjától, és új életet kezd. Onnantól nem a billentyűzetnek él, hanem a krumplinak, karfiolnak és a csirkéknek.
A játékos szerves és szeretett részévé válik Pelican városának, megismeri a lakókat, ajándékot visz nekik szülinapjukra. Eközben gondozza a farmot, ültet, locsol, arat, magokat vásárol és csinosítja a házát. Van lehetőség harcolós kalandra a bányák mélyén, de ez is kényelmes, könnyed kirándulás, amiből bármikor vissza lehet vonulni.
A Stardew Valley hosszú távú kaland, akár napi félórás játékkal is tovább építhető a gazdaság, az emberi kapcsolatok. Rengeteg felfedeznivaló van, a horgászattól a városka ünnepségein át a házasságig. A játékhoz magyarítás is elérhető, de közepes angoltudással az eredeti sem okozhat gondot. Van többjátékos mód is, ilyenkor közösen dolgozhattok a farmon.
A játék jó példája az ellenkultúra jelenségének. Míg a legnagyobb slágerek valósághű grafikával, agresszív csatákkal csábítanak, a Stardew Valley egészen egyszerű látvány, nem követel kiélezett reflexeket, és nem ígér szívrohamközeli izgalmakat sem. Pont ezért tudott mára milliós tábort gyűjteni.
A pixeles grafika és a 2D-világ miatt öregebb gépeken is gond nélkül fut. Az egyetlen, amire figyelni kell, hogy mentés csak hajnalban van, szóval tessék szépen végigcsinálni a napot és az éjszakát! A játék a Steamen 14 euróért kapható.