India fővárosában, Új-Delhiben a napokban áttértek az iskolák a távoktatásra, miután a légszennyezettség veszélyes szintre emelkedett. A kormány akcióba lépett és sürgős intézkedéseket vezetett be. Új-Delhit szinte minden télen ellepi a szmog, amit leginkább a gyárakban és a közlekedéstől keletkezett füst okoz. Illetve azok a gazdák, akik tarlóégetéssel fejezik be az aratást.
A sűrű szmogon nehéz átlátni, de az igazi problémát a szmogban lévő PM2.5 szennyezőanyagok okozzák. A PM2.5 szennyező anyagok olyan veszélyes finomrészecskék, amelyek a tüdőn keresztül bejutnak a szervezetbe. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, ha valaki nagyon erősen ki van téve a részecskéknek, annak megbetegedhet a légzőrendszere, a szív- és érrendszere. A részecskék rákot is okozhatnak, azaz tényleg komoly kockázatot jelentenek a város lakói számára.
Új-Delhiben a még biztonságos légszennyezettségi szintnek az 57-szeresét mérték vasárnap. A kormány felszólította a gyerekeket és az időseket, valamint a tüdő- vagy szívproblémákkal küzdőket, hogy „maradjanak minél többet a lakásban”.
A városban élők közül azonban sokan nem engedhetik meg maguknak a légszűrőket, és nincs olyan lakásuk, amely képes lenne teljesen elzárni a bűzös, mérgező levegőt. Új-Delhi és a környező nagyvárosi terület több mint 30 millió embernek ad otthont, és télen gyakran szerepel a legszennyezettebb levegőjű városok listáján. (Kids News)